Bizimle iletişime geçin

Güncel

Dersim’de tedbirsizlik nedeniyle yaşanan ölümler için açıklama yapıldı

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Munzur ve Pülümür vadilerinde yola düşen kayaların ölümlerle sonuçlanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Hıdır Yıldız/Dersim

3 gün önce Dersim-Pülümür Karayolu Zağge mevkiinde seyir halinde bulunan bir araca kaya parçasının düşmesi sonucu, araç içerisinde bulunan Deniz Doğan isimli genç kadın yaşamını yitirmişti. Geçtiğimiz Ocak ayında ise Ovacık Karayolu üzerinde seyir halinde bulunan başka bir araca kaya parçasının düşmesi sonucu Ekber Soylu isimli yurttaş yaşamını yitirmişti. Yaşanan bu iki olayın ardından Dersim Emek ve Demokrasi Platformu açıklama yaptı. Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan açıklamayı Eğitim Sen Şube Sekreteri İlhan Öner okudu.

‘Tedbirsizlik nedeniyle can kayıpları yaşanmıştır’

İlhan Öner, “Dersim’de son altı içerisinde meydana gelen bu can kayıpları, doğal olayların sebep olduğu can kayıpları değildir. Evet, kaya düşmesi doğal bir olaydır, ancak bu doğal olayın sonucu meydana gelen ölümler olağan ve doğal ölümler değildir. Yaşanan can kayıplarına doğrudan doğruya tedbirsizlik sebebiyet vermiştir. Yetkililer tarafından gerekli tedbirler alınmış olsaydı, kaybettiğimiz canlar bugün aramızda ve yaşıyor olacaklardı” dedi.

‘İnsan yaşamını tehdit ediyor’

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı; “Dersim coğrafyası, barındırdığı biyolojik çeşitlilik ve doğal güzelliği kadar, derin vadileri, dağları ve kayalık alanları ile bilinen sayılı coğrafyalardan biridir. Bu özelliklerinden dolayı özellikle Ovacık ve Pülümür Vadilerinde bulunan karayollarından her yıl binlerce araç geçmekte ve yine yaz dönemlerinde Munzur Irmağı ve Pülümür Çaylarına binlerce insan uğramaktadır. Yerelde yaşayan ve il dışından gelen misafirlerle birlikte binlerce insanın Pülümür ve Ovacık Karayolunu kullandıkları dikkate alındığında, kaya düşme tehlikesinin coğrafyamızda yaşayan insanlar üzerinde yarattığı hayati tehlikenin büyüklüğü rahatlıkla anlaşılabilecektir.

‘Sorumlular derhal önlem almalıdır’

Son yaşanan olayla birlikte bu tehlikenin önlem alınmadıkça her gün güncelliğini koruyacağını, önümüzdeki süreçte bu tehlikenin giderek artacağını ve buna paralel olarak yeni can kayıplarının olabileceğini buradan yetkililere hatırlatmak istiyoruz. Bu karayollarını araçları ile veya yaya olarak kullanan herkes her gün bu tehlike ile karşı karşıyadır. İfade ettiğimiz sorun hayati öneme sahip olduğundan yetkililerin bu önem ve duyarlıkla soruna yaklaşmalarını ve bir an evvel önlem almalarını bekliyoruz.

‘Doğal yaşamı tehlikeye atmayacak şekilde’

Bizler, coğrafyamızda bir daha benzer doğa olayları nedeniyle can kaybının yaşanmasını istemiyoruz. Bunun için yetkililerden, zaman kaybetmeden bir an önce gerekli arazi çalışmalarını yapmalarını ve kaya düşme tehlikesinin bulunduğu alanlar ile düşme potansiyeline sahip aktif kaya bloklarının tespit etmelerini, düşme potansiyeline sahip her bir kaya bloğunun/kaya parçasının bilimsel verilerinin oluşturarak, doğada yaşayan canlıların yaşamını tehlikeye sokmayacak şekilde teknik önlemleri almalarını istiyoruz. Alınacak önlemler arasında, doğal yaşama zarar vermeyecek, dinamik kaya bariyerleri ve enerji sönümleyici sistemler vb. kullanılarak önlemlerin alınması mümkündür.

‘Önlenebilir doğa olayları’

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu olarak, genç kardeşimiz Deniz Doğan’ın yaşamını kaybettiği olayın son olay olmasını diliyor, bir canımızı daha kaybetmeye tahammülümüzün kalmadığını buradan hatırlatmak istiyoruz. Dünya kültürel mirası listesine girebilecek ölçüde nadide özelliklere sahip coğrafyamızın, önlenebilir doğa olaylarının insan yaşamına son vermesiyle bilinen bir coğrafya olmasını istemiyoruz.”Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler