Bizimle iletişime geçin

Kültür-Sanat

Cannes’da ilk: En iyi kadın oyuncu ödülü dört kadına verildi

Dünyanın en büyük uluslararası film festivallerinden Cannes Film Festivali’nde, 10 günlük sinema dolu bir maratonun ardından, Altın Palmiye Ödülleri sahiplerini buldu.

Bu yıl 77’ncisi düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Festivalde prestijli Altın Palmiye Ödülü, “Anora” filmiyle Amerikalı yönetmen Sean Baker’ın oldu. “Emilia Perez” filminin dört kadın oyuncusu, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü paylaşarak festival tarihine geçti.

“Barbie” filminin yönetmeni Amerikalı Greta Gerwig’in başkanlığını yaptığı ve yarışma jürisinin verdiği ödüller, sahiplerini buldu.

Festivalin en büyük ödülü Altın Palmiye, Sean Baker’ın, bir eskort kız ile bir Rus oligarkın oğlunun çalkantılı ilişkisini anlattığı filmi “Anora”ya verildi. Festivalde en iyi senaryo ödülünü “The Substance” filminin senaristi Coralie Fargeat aldı.

Altın Kamera Ödülü Norveçli yönetmen Halfdan Ullmann Tondel’in “Armand” filmine verildi.

En iyi kadın oyuncu ödülünü Fransız yönetmen Jacques Audiard’ın filmindeki rolleriyle Selena Gomez, Karla Sofia Gascon, Zoe Saldana ve Adriana Paz aldı

En iyi kadın oyuncu ödülünü Fransız yönetmen Jacques Audiard’ın “Emilia Perez” adlı filmindeki rolleriyle Selena Gomez, Karla Sofia Gascon, Zoe Saldana ve Adriana Paz aldı.

En iyi erkek oyuncu ödülünü, Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un “Kind of Kindness” filmindeki rolüyle Jesse Plemons aldı.

Jüri Özel Ödülü Rasoulof’un

İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof, “Yabani İncir Ağacının Tohumları” adlı filmiyle Jüri Özel Ödülü aldı. Ülkesi İran’dan kaçarak Avrupa’ya ulaşan ve festivale katılan Rasoulof sahneye geldiğinde uzun süre ayakta alkışlandı.

En İyi Yönetmen Ödülü’nü, “Grand Tour” filminin Portekizli yönetmeni Miguel Gomes, Jüri Ödülü’nü “Emilia Perez” filmiyle Fransız yönetmen Jacques Audiard aldı.

Cannes Büyük Ödülü, “All We Imagine as Light/Işık Olarak Hayal Ettiğimiz Her Şey” filmiyle, Hint kadın yönetmen Payal Kapadia’ya verildi.

Festivalin en büyük ödülü Altın Palmiye, New York’lu bir striptizcinin, Rus oligarklardan oluşan bir ailenin son derece şımarık oğluyla mücadele etmesinin sıra dışı hikayesini anlatan “Anora” filmiyle Amerikalı yönetmen Sean Baker’a verildi.

“Sinemanın dünyayı değiştirebilecek”

Sean Baker, ödülünü alırken, sinemadaki iki rol modeli Francis Ford Coppola ve David Cronenberg’e teşekkür etti. “Sinemanın dünyayı değiştirebileceğini” sık sık tekrarlayan Amerikalı yönetmen, ödül konuşmasında “Bunu içtenlikle umuyorum. Ama gerçekçi olmam gerekiyor: İzleyiciler çöküyor, sinema artık eskisi gibi bir kitle iletişim aracı değil. Bunu söylemekten nefret ediyorum ama hala bir etkisi olup olmadığını bile bilmiyorum. Öte yandan her zaman söylediğim şey, müzisyenler ve ressamlar gibi biz film yapımcılarının da sanatımızın gösterilme şeklinden tamamen sorumlu olmamız gerektiğidir. Eğer her şey biter bitmez internete koyarsanız, bunun zevki ve heyecanı öldürdüğü açıktır. Sinemalarda gösterime girmesi için film yapmalıyız” diye konuştu.

Sean Baker’ın sekizinci uzun metrajlı filmi Anora, Terrence Malik’in 2011’deki “Hayat Ağacı” filminden bu yana ilk Amerikan Altın Palmiye’si oldu.

Sinema devi Meryl Streep’e verilen onur ödülüyle hızlı başlayan 77’inci Cannes Film Festivali, yine bir sinema devine verilen onur ödülü ile kapanış yaptı. Ödül gecesinin en önemli anlarından biri yönetmen Georges Lucas’a “onur ödülü” verilmesi sırasında yaşandı.

Star Wars filmlerinin yönetmeni Georges Lucas, ödülünü almak için çıktığı sahnede, dakikalarca ayakta alkışlandı. Lucas’a, Cannes Onur Ödülü’nü, yarışmada “Megalopolis” filmiyle yarışan ancak ödül alamayan Françis Ford Coppola verdi.

Rasoulof: Sınırsız cesareti ile bu filmi mümkün kılan tüm bu genç kadınları selamlıyorum

Ülkesinde baskı gören ve gizli bir şekilde kaçarak ödülünü almaya gelen İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof, “Yabani İncir Ağacının Tohumları” adlı filmiyle Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Rasoulof konuşmasında, “Bu ödülü kutlamak için yanımda olmayan tüm ekip üyelerimi de düşünmeme izin verin. Görüntü yönetmenim, baskı altında olan birçok teknisyen. Kalbim, her şeyden önce onlarla” dedi.

İranlı yönetmen, “Halkım her gün kendilerini rehin alan bir rejim altında yaşıyor. Sınırsız cesareti ile bu filmi mümkün kılan tüm bu genç kadınları selamlıyorum” dedi.

Kısa film ödülü “Susmayan Adam” filmine

En iyi kısa metraj dalında ise ödülü; “Susamayan Adam / The Man Who Could Not Remain Silent” filmiyle Hırvat yönetmen Nebojsa Slijpeceviec’e verildi. Film, paramiliter güçler tarafından durdurulan bir yolcu treninde siviller tutuklanırken, bu adaletsizliğe karşı çıkan tek bir adamın hikayesini anlatıyor.Haziran 2024
PSÇPCCP
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Daha Fazla Kültür-Sanat Haberler