Bizimle iletişime geçin

Güncel

YDG: Gençliğin mücadelesini engelleyemeyeceksiniz

Yeni Demokrat Gençlik, faaliyetçilerine dönük sistematikleşen polis saldırılarına karşı örgütlenmeyi ve mücadeleyi büyüteceklerini vurguladı.

Yeni Demokrat Gençlik (YDG), faliyetçilerine dönük artan polis tacizlerine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’de basın açıklaması yaptı. “İşkence, Tehdit, Baskılarınız Nafiledir! Gençlik Mücadelesini Engelleyemeyeceksiniz” pankartı asıldı. Basın açıklmasına Kıvılcım Kültür Merkezi, Partizan ve çok sayıda kişi katıldı. Basın açıklmasını Beren Harmanşa okudu.

“Bu düzenin varacağı nokta Erzincan İliç’te bizlere yaşatılanlardır”

Harmanşa, topluma yönelik baskıların ve devlet şiddetinin arttığını vurguladı. Harmanşa, “Her geçen güne genç intihar haberleriyle uyanıyor, Kürdistan’da, Filistin’de, Karabağ’da Ukrayna’da haksız savaşlar sonucunda katledilen kadın ve çocukların ölüm haberleriyle gözlerimizi açıyoruz. Bir yandan ekonomik krizin faturası bizlere kesilirken yaşadığımız yoksulluğun rızası, seçim propagandasına dönüştürülen iftar yemeklerinde verilen kırıntılarla alınmaya çalışılıyor. Grev ve örgütlenme yasaklarıyla, işten atmalarla tehdit edilen işçiler açlık sınırının altında yaşamaya mahkum ediliyor. Akbelen’de, Kazdağları’nda, Cudi’de kapitalizmin kar ve sömürü hesabı doğayı katlediliyor. Biz biliyoruz ki; doğayı, canlıyı, insanı yok sayan ve sadece kendi sistemi ve sermayesinin derdinde olan bu düzenin varacağı nokta Erzincan İliç’te bizlere yaşatılanlardır” dedi.

Düşmanlaştırma politikaları hayata geçiriliyor

Harmanşa, kapitalist sömürü düzenin yarattığı sorunlar büyürken, halkların birbirne karşı düşmanlaştırma politikalarının hayata geçirildiğini belirtti. Harmanşa, “Göç yollarına sürüklenen milyonlarca insan, yaşadığımız geleceksizliğin sebebi olarak gösteriliyor. Sömürü düzeninin yarattığı sorunlar çığ gibi büyürken ve her genci bugün biraz daha fazla içerisine alırken kadınlar, LGBTİ+’lar, Kürtler, Aleviler, Ermeniler, göçmen ve mülteciler birbirine düşmanlaştırmak istenerek böl, parçala, yönet politikaları hayata geçiriliyor. Burjuvazin tüm idelojik-politik saldırılarına karşın, ezilenlerin birlikte mücadelesini örgütleme kararlılığıyla gerçekleştirdiğimiz her eylem ve pratik karşısında devlet, mücadelemize ve yoldaşlarımıza yönelik baskılarını artırıyor” diye konuştu.

“Faşist saldırılarla sindirilmeye çalışılmaktadır”

Halkın sindirilmeye çalıştıklarını söyleyen Harmanşa, “Halkın kimin tarafından daha fazla sömürüleceğine, yaşam alanlarımızın hangi egemen klikler tarafından talan edileceğine karar vermeye zorlandığımız, halkın; kendi ihtiyaç ve çıkarı uğruna ortaya koyduğu her türlü mücadelenin zorla bastırılmaya çalışıldığı bir süreçteyiz. Hak alma mücadeleleri, faşizmin yasaklarıyla engellenmeye çalışılırken en ufak demokratik hak talebinden tutalım, bizlere dayatılan geleceksizlik karşısında geleceğimiz ve özgürlüğümüz adına ortaya koyduğumuz her türlü söz ve eylem; polis şiddetinin, işkencenin gerekçesi haline getirilip başta gençlik olmak üzere halk, faşist saldırılarla sindirilmeye çalışılmaktadır” diye belirtti.

Polis gençleri tehdit etti

Harmanşa, Şifanur Çetin ve Ezgi Çetin’in polis tarafından taciz ve tehdit edildiğini vurguladı. Harmanşa, yaşanan polis tacizini şu sözler ile anlattı; “Yaşamın her alanında devlet şiddetine tanık değilmişiz gibi yoldaşlarımız ve aileleri polisler tarafından aranarak taciz ediliyor. Evlerinin önünde yahut, sokakta yürürken önleri polisler tarafından kesilerek tehdit ve taciz ediliyor. Karakolda sohbet adı altında fiziksel, psikolojik işkence dayatılıyor. 31 Ekim-28 Aralık 2023’te Şifanur Çetin yoldaşımızın iki defa farklı ilçelerde polisler tarafından önü kesilerek tehdit edildi. 15 Mart tarihinde ise başka bir yoldaşımız ifade için çağırıldığı İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nde psikolojik ve fiziksel işkence saldırısına uğradı. Devam eden süreçte, 21 Mart’ta polisler tarafından önü kesilen yoldaşımız Ezgi Çetin evinin bulunduğu sokakta kendisini ‘sizin masanızdayım’ diye tanıtan 2 polis tarafından tehdit edildi. Bu saldırılar sırasında, fiziki ve psikolojik işkence durumunu sonlandırmaya çalışan yoldaşlarımız aileleriyle tehdit edildi.”

“Örgütlenecek ve mücadeleyi büyüteceğiz”

Baskılara karşı mücadeleyi büyüteceklerini belirten Harmanşa, “Yeni Demokrat Gençlik olarak bu saldırıların maksatlarının neler olduğunu biliyoruz. Bu saldırıların, gençliğin gelecek ve özgürlük mücadelesine, örgütlü mücadeleye yönelik olduğunun bilincindeyiz. Devrimci, demokrat, yurtsever gençliğe yönelik gerçekleştirilen baskı ve sindirme politikalarına karşı dün olduğu gibi bugünde kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz özgürlük mücadelesi yürütüyoruz, sömürüsüz bir dünya yaratma mücadelesi yürütüyoruz, bunu gerçekleştirene kadar bizi bu yoldan alıkoyabilecek hiçbir gücün olmadığını bir kere daha ifade ediyoruz. Geleceğimiz ve özgürlüğümüz için cüreti kuşanacak, örgütlenecek ve mücadeleyi büyüteceğiz” dedi.Mayıs 2024
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Daha Fazla Güncel Haberler