![](https://gazetepatika22.com/wp-content/uploads/2024/04/van1.jpg)
Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’ın mazbatası verilmemesine karşı, Van halkı iki gün boyunca sokaklara dökülerek irade gaspına tepki gösterdi.
Kentlerde iki gün süren protestolar boyunca, hem eylemler sırasında hem de ev baskınlarıyla toplamda 260 kişi gözaltına alındı.
Gözaltına alınanların ifadeleri, Van Emniyet Müdürlüğü’nde alındı. “Örgüt üyesi olmak” ile”Örgüt adına eylem yapmak” iddialarıyla Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilenlerden, iki çocuk da dahil olmak üzere 30 kişi tutuklandı.
Gözaltına alınan 260 kişi arasında 15 çocuk ve 10 avukatın olduğu belirlendi.
![](https://gazetepatika22.com/wp-content/uploads/2023/06/gazete_patika_logo-2.png)