Bizimle iletişime geçin

Güncel

Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması imzalandı

Erdoğan, Irak ziyaretinde Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ve Irak Başbakanı Muhammed Sudani ile bir araya geldi. Ankara ile Bağdat arasında ‘Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması’ imzalandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Irak’ın başkenti Bağdat’a gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda Başbakan Muhammed Şiya Sudani ve yetkililer resmi törenle karşıladı.

Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç eşlik etti.

Erdoğan, Bağdat ziyareti kapsamında ilk olarak Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile bir araya geldi.

Erdoğan’ın Reşid’le görüşmesi hakkında İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Görüşmede Türkiye ve Irak ikili ilişkileri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, bölgesel ve küresel meseleler ile terörle mücadele konuları ele alındı” denildi.

Erdoğan, “Türkiye’nin PKK ile mücadele konusunda Irak’tan beklentilerinin bulunduğunu, Irak’ın terörün her türlüsünden arındırılması gerektiğini” ifade etti.

Erdoğan, ayrıca Bağdat ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki ilişkilerin rayına girmesinin ve Türkmenlerin hak ettiği konuma ulaşmalarının Irak’ın istikrarı için önemli olduğunu belirtti.

Bağdat Sarayı’ndaki görüşme, basına kapalı gerçekleşti. Erdoğan, Iraklı mevkidaşı ile toplantısının ardından Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile de baş başa görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerin ardından, Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması imzalandı.

Erdoğan, temasları çerçevesinde daha sonra Erbil’e ziyaret gerçekleştirecek.

Kalkınma Yolu Projesi, 1200 kilometrelik demir yolu ve otoyol ile Türkiye’yi Basra Körfezi’ndeki Faw Limanı’na bağlayacak. Yeni İpek Yolu olarak tanımlanan proje, Avrupa’dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir bölgeyi etkileyecek ve ortak fayda üretecek.Mayıs 2024
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Daha Fazla Güncel Haberler