Bizimle iletişime geçin

Güncel

Sinan Ateş Davası görüldü

Ülkü Ocakları Eski Genel Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin görülen davada cinayetin azmettiricisi Doğukan Çep, MLKP ve PKK’li olduğunu iddia ettiği 10 kişiyi vurduklarını söyledi

Ankara’da 30 Aralık 2022’de eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması Sincan Cezaevi’nde görülmeye başladı.

‘Bu davanın baş aktörüyüm’

Duruşmada tetikçi Eray Özyağcı, polise ve savcılığa verdiği ifadeyi değiştirerek, kendisini Doğukan Çep’in azmettirdiğini söyledi. Azmettirme suçlamasıyla yargılanan Doğukan Çep ise, “Ben bu davanın baş aktörüyüm, azmettiricisiyim” ifadelerini kullandı.

Çep savunmasında Gezi direnişinden bahsederek, çok sayıda ismi vurduğunu ve yargılandığını, bunlar arasında Ayşe Deniz Karacagil, Hasan Ferit Gedik gibi isimler olduğunu söyledi.

Çep, 2013’te 5 kişiyi vurduklarını bu kişilerin, Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın eşbaşkanları oldukları HDP ve ESP’nin silahlı kolu olduğunu iddia ettiği MLKP ve PKK’nin üyesi olduklarını söyledi.

Hasan Ferit Gedik’i kendisinin değil yanındaki bir kişinin vurduğunu söyleyen Çep, haksız bir ceza alarak 2 sene cezaevinde kaldığını iddia etti.

Tek tek itiraf etti

Çep, ilerleyen süreçte ESP’nin derneğine giderek 10 kişiyi vurduklarını, Ayşe Deniz Karaca’nın da burada yaralandığını söyledi. Vurdukları insanların “terörist” olduğunu ve bu isimlerin Suruç Katliamı’nda öldüğünü, Suruç’a çocuklara oyuncak götürmek için değil askeri eğitim almak için gittiğini iddia eden Çep’in sözü mahkeme başkanı tarafından kesildi.

Mahkeme başkanı, “Deminden beri ne anlatıyorsun sen? Bizi ilgilendirmiyor bu anlattıkların, olayı anlatacaksan anlat” dedi.

‘DHKP/C’Lİ vurdum yardım istedim’

Çep, cinayetten önce Sinan Ateş’le aralarında geçtiğini iddia ettiği olayları şöyle anlattı: “Evet ben azmettirdim. Çıktım cezaevinden. İki sene sonra ceza aldım. Tahliye oldum. Aranıyordum. Aziz Mahmut Hüdai Camisi’nde namaz kılıyor, zikre katılıyordum. Bir gün sabah namazı çıkışında Sinan Ateş geldi. Yan yana namaz kıldık, zikir yaptık. Ben de DHKP/C’li vurmuşum, yardım istedim. 2013’te Hasan Ferit Gedik’ten ceza almışım. ‘Bana yardım edebilir misin’ dedim. ‘Elimden geleni yaparım’ dedi. Telefon numaramı verdim. Ayrıldık. 20 gün sonra aradım. ‘Sen bizim hayallerimizi gerçekleştirdin kardeşim, elimden geleni yapacağım’ dedi. Beklemeye başladım. 2020 yılında telefon çaldı ‘Dosyanı halledecekler, 1 milyon istiyorlar’ dedi. ‘Ben o kadar veremem’ dedim. ‘200 bin TL verelim, dosyanı halledecekler’ dedi. ‘Ayarlayayım’ dedim. Bir hafta 10 gün sonra aradım. ‘Nereye getireyim’ dedim. ‘Ben seni akşam arayayım’ dedi. Taksim’de bir otele çağırdı. Otelin önünde parayı verdim, ayrıldım.

Çeteci katil Çep binamıza silahla saldırdı

Çep’in savunmasına ilişin açıklama yapan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), şunları söyledi: “Çeteci katil Doğukan Çep; 2013 yılı Ağustos ayında İstanbul Gülsuyu’nda afiş asan yoldaşlarımızı yaralamış, mahalledeki parti binamıza silahlı saldırı yaparak, Gezi’nin ‘kırmızı fularlı kız’ı Ayşe Deniz Karacagil ile Sinan Sağır başta olmak üzere 10 yoldaşımızı yaralamıştı. Suruç şehitlerimizden Cebrail Günebakan’ı öldürmeye kast etmiş, Halk Cephesi’nden Hasan Ferit Gedik’i katletmişti.

‘Faşizme karşı birleşik mücadele saflarına’

ESP, faşizme karşı birleşik mücadele çağrısı yaptı. ESP, “Faşist çeteci Çep, Ülkü Ocakları tarafından koruma altına alınırken; partimizin Maltepe ilçe ve il yöneticileri, Gülsuyu mahallesinde çetelerle mücadele ettikleri için tutuklandı. Emekçi yoksul halkımızın örgütlü gücü devrimciler, komünistler olarak sistematik devlet terörü ve devletin sivil faşist çeteleri ile mücadele ederek bugünlere geldik. Bu cezasızlık zırhına bürünmüş korkak tetikçiyi de biliyoruz. Halk ve devrimci düşmanı ülkücü faşist çetelerin suçlarını biliyoruz. Asla unutmuyoruz, asla affetmiyoruz! Halklarımızın birleşik mücadelesiyle tüm faşist katillerden hesap soracağız. Faşizme karşı birleşik mücadele saflarına!”Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler