Bizimle iletişime geçin

Güncel

Dersim’de 2 Temmuz anması: Anti demokratik uygulamalara karşı birleşmek zorundayız

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yapılan açıklamada, “Sivas Madımak Davası İnsanlık Davası olarak tarihe geçmiştir. İnsanlık var olduğu sürece bu dava da sürecektir. Söz verdik, ikrar verdik ve ikrarımıza sonuna kadar bağlı kalacağız” denildi.

Hıdır Yıldız/Dersim

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Sivas Katliamı’nın 31’inci yıl dönümü nedeniyle Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklama öncesi meydanda mum yakılarak katliamda yaşamını yitirenler için anma yapıldı. Dersim Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamayı Pir Sultan Abdal Derneği Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya okudu.

Acımız halen taze

Vahşi katliamın üzerinden 31 yıl geçtiğini hatırlatan Ekber Kaya, “Acımız ilk günkü kadar taze, öfkemiz ise her geçen gün katlanarak büyüyor. Otuz bir yıl halklarımızın bir arada yaşama arzusunu hançerlemeyi hedef alan bu katliamın hesabı verilmemiş, Adalet sağlanmamıştır. Otuz bir yıllık hukuk mücadelemiz karşılık bulmamış adeta  vicdanlar yargılanmıştır. Bu süreç içerisinde yaşam mücadelesi veren devrimci hasta mahkumlar ölüme terk edilirken, Ahmet Turan Kılıç, Hayrettin Gül gibi Madımak katilleri affedildi” dedi.

Madımak Katliamı bir Alevi katliamıdır

Ekber Kaya sözlerini şöyle sürdürdü; “Ezilen, emekçi halklar olarak mahkeme kararını tanımıyoruz. Herkes bilmelidir ki Madımak Katliamı İnsanlığa karşı işlenmiş Zamansız Suçlardan biridir ve İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamaz. Madımak davasında Katilleri savunan avukatlar belediye başkanı,  Milletvekili yapılarak ödüllendirilmiştir. Sivas Madımak otelinin utanç müzesi yapılması, Madımak davasının da İnsanlığa Karşı İşlenmiş Suçlar kapsamına alınması talebimiz ise hiç duyulmadı”

İkrarımıza bağlı kalacağız

“İnancımızı tarif etmeyin, tanıyın, Cem ibadetimiz, Cemevleri ibadethanemizdir, Alevilik Aleviliktir, Alevilik Vardır ve Haktır, asimile etmeye çalışmayın dedik, onlar Aleviliği öldürmeyi, Alevileri kendi içlerinde bölüp parçalamayı hedefleyen projeler ürettiler. 2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamının 31.yıl dönümünde katledilen 33 canımızı, anmaya, katliamları ve katliamcı zihniyeti lanetlemeye devam edeceğiz. Sivas Madımak Davası İnsanlık Davası olarak tarihe geçmiştir. İnsanlık var olduğu sürece bu dava da sürecektir. Söz verdik, ikrar verdik ve ikrarımıza sonuna kadar bağlı kalacağız”

Anti demokratik uygulamalara karşı birleşmeliyiz

Sizlerin aracılığı ile halkımıza sesleniyoruz. Yaşadığımız onlarca sorun, derin yoksulluk, derin kriz, buna bağlı olarak gelişen umutsuzluk, çaresizlik, işsizlik, açlık, intiharlar ne kadar olumsuzluk var ise hepsinin ana nedeni olan Türk, İslam ve Erkek egemen sistem ve bu sistemin yürütücüsü siyasal iktidardır. Artarak devam eden kadın cinayetleri bu iktidar anlayışının eseridir. Bu iktidara ve maruz kaldığımız anti demokratik uygulamalara karşı birleşmek zorundayız. Birleşerek mücadele etmek zorundayız.”Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler