Bizimle iletişime geçin

Dünya

Papua Yeni Gine’de heyelan: En az 300 kişinin yaşamını yitirdiği bildiriliyor

Papua Yeni Gine’nin Kaokalam köyünde meydana gelen heyelanda 50’den fazla evin toprak altında kaldığı ve yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Papua Yeni Gine’deki (PNG) bir köyde meydana gelen devasa heyelanın onlarca evi yerle bir etmesi sonucu yüzlerce kişinin ölmesinden endişe edildiği bildirildi.

Reuters’e konuşan köy sakini Ninga Role, cuma günü saat 03:00 sıralarında Kaokalam köyünü vuran toprak kaymasında 50’den fazla evin toprak altında kaldığını söyledi. Yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiğini, bunların arasında kardeşi ve kuzeninin de bulunduğunu söyledi.

Avustralya merkezli ABC ve diğer yerel medya yüzden fazla kişinin öldüğünü bildirdi.

Yerel Toplumsal Kalkınma Derneği başkanı Vincent Pyati, AFP’ye verdiği demeçte, bu evlerde kaç kişinin olduğu henüz bilinmiyor. “Kurbanların sayısı bilinmiyor”

Aynı eyalette, Porgera Altın Madeni yakınındaki bir kasaba olan Porgera’da bir kadın iş derneği işleten Elizabeth Laruma, bir dağın yamacı çökünce Kaokalam köyündeki ABC evlerinin düzleştiğini söyledi. “Tahminimce yerin altına gömülenlerin sayısı 100’den fazla kişidir” dedi.

Heyelan, Çin’in Zijin Mining ile ortak girişimi olan Barrick Niugini Ltd aracılığıyla Barrick Gold tarafından işletilen madenin yakınındaki otoyolun bir bölümüne çarptı. Bir sözcü, kısa vadede normal şekilde çalışmaya yetecek kadar malzemeye sahip olan madende herhangi bir hasar olup olmadığını bilmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Papua Yeni Gine Kızılhaçı ve CARE gibi yardım kuruluşları heyelanın doğrulandığını ve daha fazlasını öğrenmek için çalıştıklarını söyledi.

Köy, başkent Port Moresby’nin yaklaşık 600 kilometre kuzeyinde, Enga eyaletinde bulunuyor.

Başbakan James Marape yaptığı açıklamada henüz tam olarak bilgilendirilmediğini ancak yetkililerin felakete müdahale ettiğini söyledi.

Heyelan, Barrick Gold tarafından Çinli Zijin Mining ile işletilen Porgera altın madeni yakınındaki otoyolun bir bölümünü vurdu.

Bir sözcü, kısa vadede normal şekilde çalışmaya yetecek kadar malzemeye sahip olan madende herhangi bir hasar olup olmadığını bilmek için henüz çok erken olduğunu söyledi. (EL CEZİRE, EURONEWS, AFP)

Fotoğraf: AFPTemmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Dünya Haberler