Bizimle iletişime geçin

Dünya

ABD’den Gürcistan’a ‘vize’ yaptırımı

ABD, Gürcistan’da hükümetin “Yabancı Etki Yasasını” onaylamasının ardından bu ülkeye vize kısıtlaması getirdi ve ilişkilerini gözden geçireceğini bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ‘Yabancı Etki Yasası’ kanunun kabulünün ardından Washington’ın Tiflis’le ilişkileri gözden geçireceğini belirtti. ABD’li bakan, ülkesinin Gürcistan’a yeni vize kısıtlamaları getirdiğini söyledi.

Blinken, yeni vize politikasının “Gürcistan’da demokrasinin baltalanmasından sorumlu olan ya da suç ortaklığı yapan bireylerle bu kişilerin aile üyeleri için geçerli olacağını” kaydetti.

Bakan Blinken, Washington’ın “ABD ile Gürcistan arasındaki ikili işbirliğinin kapsamlı bir incelemesini” başlattığını da sözlerine ekledi.

Blinken’in konuşmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı, vize kısıtlaması ve ikili iş birliğinin gözden geçirileceğine dair kararı resmi sitesinden de yayımladı. 

Blinken, “Ülkedeki demokratik süreçleri veya kurumları baltalayan herkesin Ekim 2024’te yapılacak Gürcistan seçimleri öncesinde, seçim sırasında ve sonrasında yakın aile üyeleri dahil ABD’ye seyahat etmelerinin engelleneceğini” dile getirdi.

Muhalifler iktidarın kabul ettiği yasanın ‘Moskova’nın muhalifleri bastırmak’ için kullandığı mevzuat ile neredeyse aynı olduğu yorumunu yapıyor. 

Brüksel de söz konusu yasanın Tiflis’in Avrupa Birliği üyeliği hedefiyle “uyumsuz” olduğu uyarısında bulunuyor.

ABD’nin “Gürcü yetkililerin bu yasayı yeniden gözden geçirmesi ve ülkenin demokratik ve Avrupa-Atlantik hedeflerini geliştirecek adımlar atmasını umduğunu” ifade eden Blinken, “İki ülke ilişkilerini gözden geçirirken ve kendi kararlarımızı alırken Gürcistan’ın eylemlerini göz önünde bulunduracağız.” dedi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı veto etmişti

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zourabichvili tarafından veto edilen yasa, “yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon” olarak kabul edilen sivil toplum kuruluşu ve medya gibi kurum ve kuruluşlarının, kamu siciline aynı isimle kayıtlı olmasını zorunlu kılıyor.

Geçen hafta Gürcü milletvekilleri yasayı kabul etti. Eleştirmenler ise bu girişimin muhalif grupları susturacağını ve ülkeyi Batı yanlısı bir rotadan Rusya eksenine doğru kaydıracağı değerlendirmesinde bulunuyor. 

Bu arada Cumhurbaşkanı Zurabishvili her ne kadar yasayı veto etmiş olsa da iktidarın bu vetoyu geçersiz kılacak meclis çoğunluğu bulunuyor.

Yasa Tasarısı Ne İçeriyor

Muhaliflerin “Rus yasası” diyerek eleştirdiği yasa tasarısı, fonlarının yüzde 20’sinden fazlasını yurt dışından alan kurumların “yabancı etki ajanı” olarak kaydedilmesini öngörüyor. 

İktidardaki Gürcü Rüyası Partisi, yasanın STK’ların finansmanına şeffaflık getirmek ve ülkeyi dış etkilerden korumak için gerekli olduğunu savunuyor. 

Kremlin Sarayı da Gürcistan hükümetinin engelleme çabalarına rağmen, yabancı ülkelerin ülkenin iç işlerine karışmaya çalıştığını savundu.(euronews’ten derlenmiştir)Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Dünya Haberler