Bizimle iletişime geçin

Güncel

KCDP kapatma davası: Mahkeme davanın reddine karar verdi

KCDP’ye, “Kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek” iddiasıyla açılan kapatma davasında mahkeme, davanın reddine karar verdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na (KCDP), “Kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek” iddiasıyla açılan kapatma davasının 4’üncü duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma, kimlik tespiti ile başladı. Ardından ise çok sayıda kentten gelen avukatlar, duruşmaya katılım talebinde bulundu. Katılım taleplerinin ardından tanıklar dinlenmeye başladı.

2020 yılında evli olduğu erkek tarafından Konya’da katledilen Ece Ertürk’ün kardeşi Elif Nur Ertürk’ün, “Ablam çok vahşi bir şekilde katledildi. İlk desteğini gördüğümüz platform KCDP oldu. İlk duruşmadan son duruşmaya kadar tüm avukatlar bize yardımcı olmaya çalıştı. Son duruşmada katil, bu kadar insan dışarıdayken ben neden buradayım dedi. Bu katil, dört defa karnından üç defa boğazından bıçakladı ve bize sesini dinletti. Bu zamanlarda bizim yanımızda devlet yoktu, hiçbir zaman devlet desteğini görmedik. Bu derneğin kapatılmaya çalışılması çok canımı yakıyor. Başka çiçekler solmasın. Bu tarz platformların kapatılmasını değil, desteklenmesini talep ediyorum” şeklinde konuştu. Tuğba Can da, “Bu yıl ikizimi erkek şiddeti nedeniyle kaybettim. Asla yalnız yürümeyeceksiniz’ dediler ve asla da yalnız yürümedim. Platformu kapatmak yerine destek sunulmalı” dedi. Kızı, 2013’te boşandığı eşi tarafından katledilen Nuray Çalayır, “Akhisar’da ne arayan ne soran oldu beni. Dernek internette karşıma çıktı, onlara yazdım. KCDP’den aldığım destek beni ayakta tuttu” dedi. Platformun kendisine büyük bir dayanışma gösterdiğini söyleyen Bahar Genç, “Dışarıdaki bütün katillerin tutuklanmasını istiyorum. Dernek kapatılmamalı” diye vurguladı. 

Katledilen Fatma Duygu Özkan’ın annesi Nursel Uyar, “Ailem ve ben maddi manevi bittik. KCDP’nin haberini aldık, İstanbul’da bizi karşıladılar. Cenazemizi birlikte defnettik. Arkamızda haklarımızı arayacak, koruyacak başka kimsenin olduğunu göremiyoruz. Platformumuzun kapatılmasını istemiyoruz ve sonuna kadar destek sunuyoruz” diye konuştu. Kızı şiddet gören Melek Yakupoğlu, “Tabii ki asla yalnız yürümeyecekler. Kapatılmasını değil, desteklenmesini istiyoruz. Hep yanımızdalar. Platform sayesinde kızımın katili tutuklandı sadece 9 gün hapis yattı. Yanımda oldukları için platformdan teşekkür ediyorum. Bu tarz platformların olmasıyla ben güçlü ve güvende olduğumu hissediyorum. Bizi aciz gören erkeklere karşı biz aciz değiliz. Kesinlikle kapatılmasını istemiyorum” sözlerini kullandı. Katledilen Fatma Şengül’ün oğlu Koray Şengül, “Annemi öldüren katil ceza indirimi almıştı, platform sayesinde müebbet hapis cezası aldı. Platform sesimize ses oldu” dedi.

Tanıkların dinlenmesi ardından esasa ilişkin son savunmalar alındı.

İlk olarak konuşan KCDP Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, “Öyle bir hukuki gidişat söz konusu ki mantığa davet etmek istiyorum. Çünkü bütün hukuki sürece baktığımızda, bize açılan davada inanılmaz bir mantıksızlık görüyoruz. Eşitsiz olduğumuz yalanına karşı eşit bir dünya hayali ve fikri, bu duruşmadan ne sonuç çıkarsa çıksın yaşayacak. Karar ne olursa olsun eşit ve özgür ülkemizi birlikte kuracağız” ifadelerini kullandı.

KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim de, “Kapatma davası tamamen hukuksuz. Bizim kanuna aykırı hareket ettiğimiz iddia ediliyor. Biz, yetkilileri kadınlar yaşasın diye 6284’ü uygulamaya çağırıyoruz. Kadınlar yaşasın diye ülkenin dört bir yanda mücadele yürüten kadınlarız. KCDP’ye ‘ahlaksız diyorlar’ ya, evet bu ‘ahlaksızlığı’ sürdürmeye devam edeceğiz. Biz, gerçek adaletin yerine gelmesi için aslında adalet mekanizmasına bir katkıda bulunuyoruz. Biz bugün bu salondan bir umut görerek ayrılmak isteriz. Hukuksuzca açılan bu davanın bir o kadar da politik saiklerle açıldığı ortada. Bir suç bulmaya çalışmışlar bulamamışlar. Mücadele eden her bir kadını sindirmek adına gelen açılmış bir dava var. Bu mahkeme sonucunda çıkacak olan karar her ne olursa olsun bizden bir şey götürmez. Ama adalete inancı olan kadınlardan çok şey götürür. Şiddete uğrayanlar kendilerini yalnız hissetmesin. Biz sadece bir bina, kapı değiliz. O yüzden de mücadelemiz sürecek” diye konuştu.

Ardından söz alan Esin Yeşilırmak, İpek Bozkurt, Tuğba Torun, Leyla Süren de, “Bu aileleri buraya getirerek, onları yıldırmaya çalışan bir sistem var” diyerek, kapatma talebinin reddedilmesini istedi. Savunmalarda, “Bu ölümlerin Adalet Bakanlığı tarafından aydınlatılmadığı sürece şimdiden 117 kadın öldürüldü. Bu basit bir dernek kapatma davası değil. Bu salondaki avukatlar, uzun zamandır mücadele ediyoruz. Eğer ‘ahlaksızlıksa’, biz bu cübbeyle yapmaya devam edeceğiz. Kadınlar yalnız değil” diye vurguladılar.

Ardından kararını açıklayan mahkeme başkanı, davanın reddine karar verdi. Aralık 2023
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Daha Fazla Güncel Haberler