Bizimle iletişime geçin

Emek

İzmir’de belediye işçileri iş bıraktı: Emekçinin dünyasını karartırsanız bu karanlık sizi de içine çeker

İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanı 5 bin 600 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için binlerce işçi iş bıraktı.

Tüm Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye İş) İzmir Şubesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan üyeleri için sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuç alamaması üzerine, üçünce kez iş bıraktı. Konak Pier önünde toplanan binlerce işçi belediye binasına yürüdü.

İZSU, İZDOĞA, İZBETON ve İZULAŞ’ta çalışan 5 bin 560 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde maaşlar ve sosyal haklarda anlaşılamazken, uyuşmazlık raporu tutuldu. Daha önce 2 kere daha iş bırakan işçiler, Gaziler Caddesi üzerinden Feyzipaşa Bulvarı’nı kapatarak İzmir Büyükşehir Belediyesi binasına yürüdü. İşçiler yoksulluk sınırı altında çalışmayı kabul etmediklerini vurgularken anlaşma sağlanamaması durumunda eylemlerinin devam edeceğini belirtti.   

Belediye binası önünde konuşan Belediye-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Savaş Atalay, vazgeçilmez hizmetleri yapan işçilerin, yaşanan ekonomik sıkıntılar ve enflasyon altında ezildiğini vurguladı. Belediye yönetiminin seslerini duymadığını belirten Atalay, ” Toplu iş sözleşme masasında emekten yana tavır sergilemek zor iş mi? Hayır. O zaman neden kabul edilemez tekliflerle gelerek neden bizi eyleme, protestoya, greve zorluyorsunuz” ifadelerini kullandı. 

İnsanca bir yaşam için ücret talep ettiklerini söyleyen Atalay, “Emekçinin iki yıl boyunca alacağı ücret, toplu sözleşmeyle belirleniyor. İğneden ipliğe her ürüne zam geliyor. Biz insanca bir yaşam için enflasyon karşısında ezilmediğimiz bir ücret istiyoruz. Hiç kimse, emekçilere ölümü gösterip, sıtmaya razı etmeye kalkmasın. Uyarıyoruz, artık zaman daralıyor, grev çanları çalıyor. Sabah-akşam, yağmur-sıcak demeden sabahın dördünde yola işçilerin sesine kulak verin. Bu ses alın teriyle, özverisiyle başka hayatlara dokunan, umut olan isimsiz kahramanların sesidir. Bu sesi duymazsanız, hayat durur. Bu sesi duymaz, emekçinin çocuğunu açlığa, yoksulluğa mahkûm eder, emekçinin dünyasını karartırsanız bu karanlık sizi de içine çeker” diye konuştu. 

Ayrıca İZULAŞ şoförleri de eylem bitene kadar kontak kapatarak, eyleme destekte bulundu. Sahada bulunan yaklaşık bin 500 otobüsün 250 tanesi hizmet vermedi.Mayıs 2024
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Daha Fazla Emek Haberler