Bizimle iletişime geçin

Güncel

İstanbul’da 12 Mart’ta gözaltına alınan 10 kadın serbest bırakıldı

İstanbul’da 4 gündür gözaltında olan 10 kadın, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul’da 12 Mart sabahı çok sayıda adrese polisler tarafından düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclisi üyeleri ve Jineolojî Atölyesi’nden kadınların aralarında bulunduğu 10 kadın adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gizlilik kararı ve avukat görüş yasağı!

TJA aktivistleri Nurcan Tayboğa, Nesibe Akyol ve Remziye Bozkurt, Jineolojî Atölyesi’nden Ebru Karaaslan ile Nujîn Kılıç, DEM Parti Kadın Meclisi üyeleri Nazmiye Ülker ile Didem Nur Acabey ve Rengin Kılınç’ın da aralarında bulunduğu kadınların hangi gerekçe ile gözaltına alındığı öğrenilemezken, Maslak’ta bulunan İl Jandarma Komutanlığı’na götürülmüştü. Dosyaya gizlilik kararı getirilirken, 24 saat de avukat görüş yasağı kararı verilmişti.

Polislerden mizansen

Gözaltına alındıktan bir gün sonra müvekkilleriyle görüşen avukatlar, müvekkillerinin sabah saatlerinde bahçeye çıkarıldıklarını, özel hareket polislerinin bir koridor yaptığını ve kendilerinin de bu koridordan yürütülerek görüntülerinin alındığını daha sonra da tekrar nezarethaneye götürüldükleri bilgisini vermişti.

Kadın dayanışması

Dün, gözaltındaki 10 kadının İl Jandarma Komutanlığı’nda ifadeleri alındı. TJA aktivistleri, DEM Parti ve HDK Kadın Meclisi, Kadın Zamanı Derneği, Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) üyeleri ile Marmara Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAYDER)  yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kadın da gözaltındaki kadınlarla dayanışmak için adliyeye geldi.

Tamamı serbest bırakıldı

Gözaltındaki kadınların, bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde savcılık ifadeleri alındı. Kadınlar, “örgüt üyesi olmak” ile suçlandı. Savcılık ifadelerinin tamamlanması sonrası 4 kadın tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi, 6 kadın da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 9’uncu Sulh Ceza Hakimliği’nde ifadeleri alınan kadınlar da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Serbest bırakılan kadınlar, kadın örgütleri tarafından alkışlarla karşılandıMayıs 2024
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Daha Fazla Güncel Haberler