Bizimle iletişime geçin

Dünya

Hamas yetkilisi, ABD’nin İsrailli rehinelerle ile ilgili görüşme teklifini kabul ettiklerini duyurdu

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir Hamas yetkilisi, Hamas’ın ABD’nin İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasıyla ilgili görüşmelere başlama yönündeki teklifini kabul ettiğini söyledi.

Fotoğraf/Reuters

Hamas, Gazze savaşını sona erdirmeyi amaçlayan anlaşmanın ilk aşamasının üzerinden 16 gün geçtikten sonra, askerler ve erkekler de dahil olmak üzere İsrailli rehinelerin serbest bırakılması için görüşmelere başlama önerisini kabul ettiğini duyurdu.

Reuters’ın Hamas’lı bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Hamas’ın, anlaşmayı imzalamadan önce İsrail’in kalıcı bir ateşkese varması talebinden vazgeçtiğini ve altı haftalık ilk aşama boyunca bunun sağlanması için müzakerelere izin vereceğini söyledi.

Uluslararası alanda arabuluculuk yapan Filistinli yetkili, önerinin İsrail tarafından benimsenmesi halinde bir çerçeve anlaşmasına yol açabileceğini ve İsrail ile Hamas arasında Gazze’de dokuz aydır devam eden savaşı sona erdireceğini söyledi.

İsrail’in müzakere ekibinden bir kaynak, isminin açıklanmaması koşuluyla, artık anlaşmaya varmak için gerçek bir şans olduğunu söyledi. Bu, İsrail’in Hamas’ın koyduğu koşulların kabul edilemez olduğunu söylediği dokuz aylık Gazze savaşındaki geçmiş örneklerle keskin bir tezat oluşturuyordu.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun sözcüsü, Cumartesi günü Yahudi Şabatı’nda yorum talebine hemen yanıt vermedi. Cuma günü ofisi, görüşmelerin gelecek hafta devam edeceğini ve taraflar arasındaki uçurumun hala devam ettiğini vurguladı.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Dünya Haberler