Bizimle iletişime geçin

Dünya

Gazze’deki toplu mezarlardan 520 Filistinlinin cesedi çıkarıldı

Gazze’deki hükümet, Şifa Hastanesinde 3, Han Yunus’taki Nasır Hastanesinde 3 ve Beyt Lahiya’daki Kemal Advan Hastanesinde bir toplu mezarın bulunduğunu açıkladı.

Fotoğraf / AA

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği işgal ve soykırım saldırıları 215 gündür devam ederken Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi, İsrail ordusunun baskın yapmış olduğu Şifa Hastanesinde sürdürülen toplu mezar çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “Sağlık ekipleri, Şifa Hastanesi yerleşkesinde şu ana kadar 3. toplu mezarı tespit etti ve buradan şu ana kadar 49 Filistinlinin cesedi çıkarıldı, çalışmalar sürdürülüyor” bilgisi yer aldı.

“Onlarca cesedin çıkarılmasını bekliyoruz”

İsrail askerleri tarafından çok sayıda Filistinlinin alıkonulduğuna ve kaybedildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Çalışmalar bitmedi ve yeni onlarca cesedin çıkarılmasını bekliyoruz” dendi.

Gazze Şeridi’nde İsrail ordusunun baskın yaptığı hastanelerde bulunan toplu mezar sayısının 7’ye çıktığına vurgu yapılan açıklamada, bu toplu mezarlardan şu ana kadar 520 Filistinlinin cesedinin çıkarıldığı kaydedildi.

3 hastanede 7 toplu mezar

Açıklamada, Gazze kentindeki Şifa Hastanesinde 3, Han Yunus’taki Nasır Hastanesinde 3 ve Gazze’nin kuzeyinde yer alan Beyt Lahiya’daki Kemal Advan Hastanesinde bir toplu mezarın bulunduğu belirtildi:

“İsrail işgal ordusunun, Filistin halkına karşı hastanelerde ve hastane dışında işlediği soykırım ve süregelen cinayet suçlarını en şiddetli şekilde kınıyoruz. Uluslararası ve Birleşmiş Milletler kuruluşlarına bu çirkin suçu kınama çağrısında bulunuyoruz.

Toplu mezarlardan ve insanlığa karşı sürdürülen bu saldırılardan ABD yönetimi, uluslararası toplum ve İsrail sorumludur. İsrail’e insanlığa karşı işlediği bu suçları ABD’nin tam desteğiyle sürdürme izni veriliyor.”

Hükümet, “Gazze’de soykırım savaşı ile sağlık sistemine ve hastanelere yönelik savaşın durdurması için” İsrail’e baskı uygulanması çağrısı yaptı.

Açıklamada ayrıca, İsrail’in “Gazze’de sağlık çalışanlarına, hastalara, yaralılara, yerinden edilmiş Filistinlilere ve genel olarak sivillere karşı işlediği insanlık suçlarına yönelik bağımsız, uluslararası bir soruşturma açılması” çağrısında bulunuldu.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Dünya Haberler