Bizimle iletişime geçin

Güncel

Eskişehir’de gözaltına alınan 10 LGBTİ+ aktivistinden 3’ü tutuklamaya sevk edildi

Eskişehir’de Onur Yürüyüşü’ne katılmak isteyen ve işkenceyle gözaltına alınan on kişiden 3’ü tutuklamaya sevk edildi. Öte yandan Eskişehir Onur Haftası Komitesi, gözaltında uygulanan işkence, homofobik ve transfobik saldırıları teşhir etti, gözaltına alınanlarını “kaybedilmekle” tehdit edildiğini duyurdu. 

Eskişehir’de 4. Onur Yürüyüşü’ne katılan ve aralarında Özgür Genç Kadın Merkezi Koordinasyon üyesi Ada Simay Kart’ın da bulunduğu üç kişi tutuklamaya sevk edildi. 

9 Haziran Pazar günü Ulus Anıtında açıklama yapılmak istenmiş, ancak eyleme katılanlar bir anda polis ablukasına alınmıştı. Eylemin yasaklandığını iddia eden polisler çok sayıda kişiyi darp etti. On kişi işkenceyle gözaltına alındı. 

Gözaltında kaybetme tehdidi

Eskişehir Onur Haftası Komitesi, gözaltında yaşanan işkenceye ilişkin açıklama yaptı. Sosyal medyada yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Gözaltı otobüsünde havasız bırakıldık, işkence gördük. Hakarete uğradık ve hastanede bunu belgelemek isterken Yunus Emre Hastanesi acilinde görev yapan doktorlar darp raporumuzu vermedi. Avukatımızla görüşmemiz engellendi; yemek, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlarımızı gidermemiz Eskişehir Emniyeti tarafından engellendi. Ve emniyet binasında trans arkadaşımız açıkça tehdit edildi: ‘Burası Emniyet, başına bir şey gelse kimse seni bulamaz.’ Gözaltında yüzlerce insanımızın kaybını hala sokaklarda sorarken Türkiye polisi aynı tehditleri savurmaya devam ediyor. Transfobik, homofobik ve nefret saçan gözleri ile bize saldıran polislere tekrar söylüyoruz; nefretiniz bizim mücadelemizden büyük olamaz! Bizleri kriminalletiren devlet ve tüm organları ile mücadele etmeye devam edeceğiz. LGBTİ+ dayanışmasını yasaklayamazsınız! Tehditlerinizi, şiddetinizi tüm Türkiye ve dünya kamuoyuna ifşa ediyoruz!”Haziran 2024
PSÇPCCP
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Daha Fazla Güncel Haberler