Bizimle iletişime geçin

Güncel

Cumartesi Anneleri, 43 yıldır haber alınamayan Nurettin Yedigöl’ün akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri eylemlerinin 996’ncı haftasında, 10 Nisan 1981 tarihinde İstanbul’daki evinden gözaltına alınarak kaybedilen Nurettin Yedigöl’ün akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri/İnsanları, gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda 996’ncı kez bir daha bir araya geldi. Bu haftaki eylemde, 12 Eylül askeri darbesinin ardından 10 Nisan 1981’de İstanbul İdealtepe’deki evine yapılan baskında gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Nurettin Yedigöl’ün akıbeti sorulup, faillerinin cezalandırılması istendi. Bu haftaki açıklamayı insan hakları savunucusu Ümit Efe okudu. 

Nurettin Yedigöl’ün, 70’li yıllarda üniversite eğitimi için İstanbul’a geldiğini, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, 12 Eylül Askeri Darbesi’nin hemen ardından hakkında yakalama kararı çıkartıldığını hatırlatan Efe, 10 Nisan 1981 tarihinde İstanbul/ İdealtepe’de bir eve yapılan baskında gözaltına alındığına dikkat çekti. Efe, “Dönemin ünlü işkence merkezi Gayrettepe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Tayyar Sever yönetimindeki 1’inci Şube’de Honduras’ta işkence eğitimi alan K Gurubu tarafından sorgulandı. İfade vermeyi reddettiği için Mete Altan’ın başında bulunduğu işkence timinin en ağır işkencelerine maruz kaldı. En son şubede sorgulanan diğer, arkadaşları tarafından görüldüğünde kanlar içindeydi, konuşamıyordu, bilinci yerinde değildi. O günden sonra Nurettin’i gören olmadı” diye konuştu.

Tüm başvurulara rağmen Nurettin’in hiç gözaltına alınmadığı cevabı verildiğine işaret eden Efe, Nurettin’in gözaltında kaybedilmesi ve faillerin yargılanması ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından üç ayrı soruşturma yürütüldüğünü, ancak soruşturmalarda zaman aşımı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiğini vurguladı. “Gayrettepe Siyasi Şube’de kaybedilen Nurettin Yedigöl’ün akıbetini açığa çıkarmak ve bilinen faillerini yargılamak adli makamların sorumluluğundadır” diyen Efe, “Kaç yıl geçerse geçsin, Nurettin Yedigöl için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktı. Mayıs 2024
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Daha Fazla Güncel Haberler