Bizimle iletişime geçin

Dünya

Biden, ABD ordusunun Gazze Sahili’nde liman kuracağını açıkladı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik işgal ve soykırım saldırıları 154 gündür devam ederken, ABD Başkanı Joe Biden, orduya insani yardım için Gazze’de geçici liman kurulması görevi verdiğini açıkladı.

ABD Başkanı Biden, başkanların yıllık olarak Kongre ortak oturumunda konuştu. İsrail’in 7 Ekim’deki saldırının ardından operasyon düzenleme hakkı olduğunu savunan Joe Biden, İsrail’in saldırılarında on binlerce sivilin katledildiğini de şu sözlerle kabul etti:

“Bu savaş, Gazze’deki daha önceki tüm savaşların toplamından daha fazla masum sivilin hayatına mal oldu. 30 binden fazla Filistinli öldürüldü ve bunların çoğu Hamas üyesi değil. Binlerce ve binlerce kadın ve çocuk öldürüldü, erkek ve kız çocukları yetim kaldı.”

Biden, ABD ordusunun Gazze sahiline geçici bir liman inşa edeceğini de açıkladı. 

Söz konusu geçici liman ile Gazze’ye deniz yoluyla daha yüksek miktarda insani yardımın gireceğini ancak Amerikan askerlerinin Gazze’ye ayak basmayacağını belirten Biden şöyle konuştu:

“Bu geçici liman yüksek miktarda insani yardımın her gün Gazze’ye girişini mümkün kılacaktır, ancak İsrail de üzerine düşeni yapmalıdır. İsrail Gazze’ye daha fazla insani yardım girişine izin vermeli ve insani yardım çalışanlarının ateş altında kalmadığından emin olmalıdır. İsrail liderlerine bunu söyledim. İnsani yardım bir pazarlık unsuru ya da ikincil konu olamaz.”

Biden, Gazze’de 6 haftalık ateşkes için ‘durmadan çalıştığını’ da belirtirken, İsrail-Filistin sorununa kalıcı siyasi tek çözümün iki devletli çözüm olduğunu vurguladı.Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Dünya Haberler