Bizimle iletişime geçin

Emek

Alpagut maden işçilerinin talepleri karşılandı

Çorum’daki Alpagut kömür madeninde çalışan ve 15 gündür direnen işçiler bugün, direnişin kazanımla sonuçlanmasını kutladı.

Alpagut madeninde çalışan ve sendikal hakları için direnen işçiler, 15 gün yeraltında sürdürdükleri direnişin sonunda kazanımlarını elde etti.

Çorum’un Dodurga ilçesindeki Alpagut’ta ODAŞ Grubu‘na bağlı Yel Enerji Elektrik Üretim Sanayi A.Ş. işçileri, DİSK/Dev. Maden-Sen‘e üye oldukları için altı ay ücretsiz izne çıkarılmak istendi ve işçiler bunun üzerine yeraltına inerek direniş başlattı. Altı ay ücretsiz izni kabul etmeyen işçiler, işlerini geri alıncaya kadar çıkmayacaklarını ve sonuna kadar direneceklerini ifade etmişti.

Yaklaşık 150 kişinin çalıştığı işyerinde, çalışanlar çıplak ücret dışında hiçbir yan hak almadan, kendi imkanlarıyla işyerine gelip gitmek zorunda kalıyor. Şirket yetkililerinden temel haklarını talep eden işçiler, herhangi bir olumlu yanıt alamıyor. Dev.Maden-Sen sendikasına üye olan işçiler, Çalışma Bakanlığı‘ndan olumlu yetki belgesi aldıktan sonra, işverenin mahkemeye itirazı ile karşılaştı ve süreç uzatıldı. Bu süreçte sendikalı işçilere yönelik baskılar arttı.

Altı ay ücretsiz izne çıkarılmaya karşı çıkan işçiler yeraltına indi ve işlerini geri alıncaya kadar çıkmayıp direneceklerini belirtti. Bölgeden alınan haberlere göre jandarmanın işçi ailelerini madene almadığı belirtilirken direnen işçiler, “İşletme, arkadaşlarımıza yemek indirmemize izin vermiyor. Eğer bu tavır devam ederse, eylem işletmenin zoruyla açlık grevine dönüşecek” dedi.

15 gün süren direnişin ardından işçiler nihayet, kazanımlarını elde etti. Dev.Maden-Sen’in X üzerinden duyurduğu mesajda “Direnişin kazanımla sonuçlanması için dayanışmada bulunan emek ve demokrasi güçlerine ve dostlarımıza teşekkürler” ifadeleri yer aldı.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Emek Haberler