Bizimle iletişime geçin

Güncel

30 yıl önce gözaltında kaybedilen Mehmetcan Ayşin’in akıbeti soruldu

Kayıp yakınları bu haftaki eylemlerinde 30 yıl önce gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Mehmetcan Ayşin’in akıbetini sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin 795. haftasını, Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirdi. Eyleme kayıp yakınları, DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile hak savunucuları katıldı. Eylemde, gözaltında zorla kaybedilenlerin ve faili meçhul saldırı sonucu katledilenlerin fotoğrafları taşındı.

Açıklamada söz alan DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, Türkiye’nin işlediği hiçbir suçla yüzleşmediğini söyleyerek, “Devlet, Dersim’de işlediği suçla ne zaman yüzleşecek, hakikatlerin açığa çıkması için ne zaman harekete geçecek?” diye sordu. Demokrasinin mücadele sayesinde geliştiğini ifade eden Kaya, “Bu coğrafyada arşivler açılmadan kayıpların akıbeti açıklanmadıkça bu insanların içi rahatlamaz. Devlet tarihi suç tarihidir” şeklinde konuştu. 

Bu hafta, 7 Mayıs 1994’te Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kılıçlı köyünde gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Mehmetcan Ayşin’in akıbeti soruldu. Ayşin’in kayıp öyküsünü İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu üyesi Fırat Akdeniz okudu. 

Akdeniz, Ayşin’in kayıp öyküsü şöyle aktardı: “5 Mayıs 1994 tarihinde köye askerler tarafından baskın düzenlenir. Yapılan baskında köyde bulunan genç/yaşlı 53 erkek gözaltına alınır. Gözaltına alınanlardan biri de Mehmetcan Ayşin’di. Baskının ertesi günü 49 kişi serbest bırakılır. Aradan geçen 6 günün sonunda Mehmetcan Ayşin dışındaki 3 kişi daha serbest bırakılır. Bunun üzerine karakola giden aileye kolluk görevlileri tarafından Mehmetcan Ayşin’in savcılığa çıkarılacağı ve oradan serbest bırakılacağı söylenir. Ancak Mehmetcan Ayşin ne savcılığa sevk edilir ne de serbest bırakılır.

Mehmetcan Ayşin hakkında bir türlü bilgi alamayan ailesi devlet dairelerinde çeşitli girişimlerde bulunur. Aile önce DGM’ye başvuruda bulunur ancak ailenin dilekçesi işleme konulmadan geri çevrilir. Bunun üzerine OHAL Valiliğine başvuran aile, Lice Asayiş Komutanlığı’na yönlendirilir. Lice Asayiş Komutanlığı’na başvuruda bulunan aileye komutanlık ‘söz konusu tarihte operasyon düzenlenmediğini ve adı geçen kişileri gözaltına almadıklarını’ bildirirler. 7 Mayıs 1994’ten bu yana Ayşin’den haber alınmaz.”

Açıklama yapılan oturma eylemi ardından sona erdi. Haziran 2024
PSÇPCCP
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Daha Fazla Güncel Haberler