Bizimle iletişime geçin

Güncel

Wernicke Korsakoff hastası Kemal Özelmalı’nın serbest bırakılması çağrısı

Bu haftaki F Oturumu eyleminde, tek başına yaşamını idame ettiremeyen ağır hasta tutsak Kemal Özelmalı’n durumuna dikkat çekilerek, serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F oturumunun” 638’incisini dernek önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Adana Kürkçüler Hapishanesi’nde tutulan ağır hasta tutsak Kemal Özelmalı’nın sağlık durumuna dikkat çekildi. Açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Sekreteri Oya Ersoy okudu.

Özelmalı’nın Wernicke Korsakoff (WK) hastası olduğunu hatırlatan Ersoy, hapishanede tek başına ihtiyaçlarını karşılayamadığını dile getirdi. Ersoy, “Wernicke korsakoff sendromu, alzheimer, hepatit, böbrek yetmezliği, prostat ve mide hastalıkları yanında, beyin dokusunda küçülme, hafıza kaybı, duyma ve görme yetilerinde ileri seviyede azalma, ayağına takılı platin nedeniyle hareket kısıtlılığı sorunları yaşamakta, tek başına yaşamını sürdürememektedir” diye belirtti. 

Özelmalı hakkında daha önce Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından “hapishanede kalamaz” raporu verildiğini ve ardından tahliye edildiğini anımsatan Ersoy, “Ancak sağlık kontrollerini 2 gün geciktirdiği gerekçesiyle 2002 yılında tekrar tutuklanarak hapishaneye konulmuştur. Tutuklanmasının ardından sağlık durumu hızla bozulmuş, her geçen gün durumu daha da ağır olmasına rağmen infaz erteleme talepleri kabul edilmemiştir” ifadelerini kullandı.

Ersoy, Özelamlı’nın tekrar tutuklanmasına ilişkin ağabeyinin derneklerine gönderdiği mektubu ise şöyle paylaştı: “Şartlı salıverildiğinde ağır baskılar gördü. Hacettepe’ye kontrole gitmesi gerekiyordu. Rahmetli annemle beraber iki gün gecikmeli gitti. Bu gecikme nedeniyle infazını yaktılar, tutukladılar. Kemal’in sağlık durumu hiç iyi değil. O betonların arasında kalıyor. Beton çürüyor, o nasıl sağlam kalsın. Her tarafında arıza var. Tedaviye gidecek ama ağzını açmasını istiyorlar. ‘Ben sizinle konuşuyorum ağzımda ne olabilir’ diyor, ağzını açmıyor. Bu nedenle tedaviye götürmüyorlar.  Hiçbir suçu olmamasına ve ağır hasta olmasına rağmen cezaevinde tutuluyor. Kemal’e, ‘pişman ol seni bırakalım’ diyorlar. Kemal’de ‘pişman olacak hiçbir şey yapmadım’ diyor. Yıllardır hasta olan bir kişinin tedavisi engellenmesin. Kardeşimi tabutta cezaevinden almak istemiyorum.’” 

Ersoy, son olarak Özelmalı’nın tahliye edilmesi çağrısında bulunduTemmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler