Bizimle iletişime geçin

Güncel

Vatan Emniyet’te avukatlara işkence

Avukat Bahtiyar Kandeğer ve Şehnaz Altunkaya müvekkilleri için gittiği İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde polis işkencesine maruz kaldıklarını aktardı. İşkence fotoğraflarını paylaşan Kandeğer, tüm avukatlara tutum almaları için çağrı yaptı.

İstanbul Barosu’na kayıtlı avukatlar Şehnaz Altunkaya ile Bahtiyar Kandeğer gözaltına alınan iki müvekkili için Fatih’te bulunan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nde bulunduğu sırada çok sayıda polisin saldırısına maruz kaldı. İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde polisler tarafından işkenceye maruz bırakılan avukatlardan Kandeğer, maruz kaldığı işkenceyi sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaştı.

Müvekkilleriyle görüşmek için emniyete gittiklerini ve polisin görüşmeyi uzun süre engellediğini ifade eden Kandeğer, müvekkillerinin ve kendilerinin “öldüresiye” dövüldüklerini aktardıklarını söyledi. Daha sonra polislerle aralarında görüşmeden dolayı tartışma yaşadıklarını ifade eden Kandeğer, “Konuşma ve tartışmalar esnasında meslektaşımız Avukat Şehnaz Altunkaya durumu kayıt altında tutmak amacıyla görüntü çekmekteydi. Aniden içeriye giren 6, 7 kişilik bir grup hiç konuşmadan direkt bizleri tartaklamaya dövmeye ve zorla dışarı çıkarmaya çalıştılar. Bu şiddet eylemleri ilk önce kadın avukat meslektaşımız Şehnaz Altunkaya’ya yönelik oldu. Kendisini içeride kameraların önünde yere atıp tekmelediler dövdüler. Ayrıca polisler bu esnada beni de darp edip dışarı çıkarmaya çalıştılar. Kameranın görmediği alanda 4 polis beni döverek aşağıya indirdiler. Bu esnada kadın meslektaşımızın bağırmalar yukarıdan geliyordu. Kendisinin aşağı indirilmesi için ne kadar mücadele etti isem de izin vermediler” ifadelerini kullandı.

Erkek polislerin Altunkaya’yı darp edip, yerde ters kelepçe ile beklediğini ve polisin bu esnada Altunkaya’yı tekmelediğini belirten Kandeğer, “Bir polisin meslektaşı yerde ters kelepçeli halde dururken tekmelemesi üzerine bu defa ben müdahale ettim. Akabinde yaklaşık 10-15 polis beni yere atıp defalarca tekmelediler. Bu esnada kafamı yere bırakıp defalarca kafama tekme ile vurdular. Yüzümün sağ kısmında gördüğünüz morarmalar ve kulağımdaki yırtılma bu tekmelemeler sonrası meydana gelmiştir” dedi.

Gördükleri “işkenceye” karşı tüm avukatlara çağrı yapan Kandeğer, şu ifadelere yer verdi: “Tüm avukat meslektaşlarımın bizim şahsımız özelinde Vatan Emniyetinin kronikleşmiş zorbalığına ve yasadışı örgütlenmesine karşı mücadeleye çağırıyorum. Vatan emniyette oluşan bu zorba ve hukuksuz düzene karşı çıkan her meslektaşımızın benzer saldırılara maruz kaldığını biliyorum. Ama artık yeter. Dün gece kafama aldığım darbelerin tamamı öldürücü idi. Ölmemiş olmam mucizedir. Yarın siz de aynı şiddete maruz kalmayın.”

Kandeğer, olaya ilişkin suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler