Bizimle iletişime geçin

Güncel

Tutsak Grup Yorum üyeleri açlık grevinde

Tekli hücrede tutuldukları ve temel hakları engellendiği için süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Grup Yorum üyeleri Vedat Doğan ve Rezzan Şengül, 50 kilonun altına düştü.

Şubat ayında tutuklanan Grup Yorum üyesi Vedat Doğan, Kırşehir Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde yaşadığı hak ihlallerini Mezopotamya Ajansı’na gönderdiği mektupla aktardı. Tek kişilik hücrede tutulduğunu ve haklarından faydalanmasının engellediğini aktaran Doğan, 3 Nisan tarihinden itibaren sevk talebiyle başlattığı süresiz açlık grevi eylemini sürdürüyor.

Tutuklanma gerekçesinin “Grup Yorum açlık grevinde! Duydunuz mu?” yazan stickerı asmak olduğunu belirten Doğan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlarla aynı koşullarda tutulduğunu belirtti. Doğan mektubunda, “Gitaristimiz Rezzan Şengül ile ayrı bloklarda tekli hücrelerde tutulmaktayız. Bir araya gelme talebimiz ‘iyi halli’ olmadığımız gerekçesiyle kabul edilmiyor. Bulunduğum hücrenin penceresinde tel örgü var. Havalandırmaya sadece bir saat çıkabiliyorum. ‘İyi halli’ olmadığım gerekçesi ile sohbet hakkımı kullanamıyorum” ifadelerine yer verdi.

‘Açlık grevini sürdürmekte kararlıyız’

Hapishanedeki tecrit koşullarını kabul etmediği için süresiz açlık grevinde olduğunu dile getiren Doğan, devamla mektubunda şu ifadeleri kullandı: “Diğer Grup Yorum emekçileri Rezzan Şengül, Cem Dursun, Cemil Kurt ve arkadaşlarımız Oktay Kelebek, Alişan Gül, Nurettin Kaya ve Muammer Kaya farklı hapishanelerde açlık grevindeler. Nurettin Kaya açlık grevini 225’inci gününe girdi ve sağlık durumu kritik aşamada. Ben ve arkadaşım Rezzan Şengül de 50 kilonun altına düştük. Sevk talebimiz için açlık grevini sürdürmekte kararlıyız. Bu adaletsizliği kabul etmiyoruz. Tıpkı türkülerimizde söylediğimiz gibi kavga, umut, direnç sözümüzde duracağız.”Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler