Bizimle iletişime geçin

Güncel

Plaza de Mayo annelerinden Nora Morales de Cortiñas yaşamını kaybetti

Arjantin’de kaybedilen çocukları için eylem yapan Plaza de Mayo Anneleri’nden Nora Morales de Cortiñas yaşamını kaybetti.

Güney Amerika ülkelerinden Arjantin’de askeri diktatörlük döneminde gözaltında kaybedilen çocukları için mücadele eden Plaza de Mayo Anneleri (Mayıs Meydanı Anneleri) kurucularından Nora Morales de Cortiñas hayatını kaybetti. 

İlerleyen yaşı ve hastalıklarına rağmen Buenos Aires’te her hafta düzenlenen yürüyüşe katılan Nora Morales de Cortiñas, yakın zamanda ameliyat geçirdiği ve durumunun iyi olmadığı belirtildi. Cortiñas, tedavi gördüğü hastanenin yoğun bakım servisinde dün hayatını kaybetti. 

‘Mücadelemizde yaşatacağız’

Cumartesi Anneleri de sanal medya platformu olan X üzerinden yaptığı paylaşımla Cortiñas’ın yaşamını yitirdiğini duyurarak üzüntüsünü paylaştı. 

Cumartesi Anneleri’nin paylaşımı şöyle: “Nora Annemizi kaybettik, çok üzgünüz.Plaza de Mayo’nun kurucu annelerinden Nora Morales de Cortiñas, 94 yaşında hayatını kaybetti.Nora, 1977’de Buenos Aires/ Castelar kentinde gözaltına alındıktan sonra kaybedilen oğlu Gustavo’yu aramakla kalmadı, dünyadaki kayıp yakınlarıyla dayanışmayı da mücadelesinin bir parçası haline getirdi. Defalarca Cumartesi Anneleri’ni ziyaret etti, onlarla Galatasaray’da oturdu. Cesareti ve kararlılığıyla bize de ilham olan sevgili Nora güle güle… Seni aramızdan ayrılan Cumartesi Anneleri ile birlikte Hafıza, Hakikat ve Adalet mücadelemizde yaşatacağız…”Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler