Bizimle iletişime geçin

Dünya

Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi’nde seçimler ertelendi

Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi’nde 11 Haziran’da yapılması planlanan yerel seçimler ağustos ayına ertelendiği duyuruldu. Rojava Yüksek Seçim Komiserliği seçimlerin ‘siyasi parti ve ittifakların talebi ve tamamen demokratik bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla’ ertelediğini duyurdu.

 Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi’nde 11 Haziran’da yapılması planlanan yerel seçimler ertelendi. Seçimlerin ağustos ayında düzenleneceği belirtildi. 

Rudaw’da yer alan habere göre, Rojava Özerk Yönetimi, bugün yaptığı yazılı açıklamayla seçimlerin, “siyasi parti ve ittifakların talebi ve tamamen demokratik bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla” ertelendiğini duyurdu.

Rojava Yüksek Seçim Komiserliği seçimi daha önce ertelemişti. Komiserlik, 30 Mayıs’ta yapılması planlanan yerel seçimlerin 11 Haziran’a ertelendiğini duyurmuştu. Komiserlikten yapılan açıklamada, “Seçimlerin 30 Mayıs’ta yapılması kararlaştırılmıştı ancak çalışmalarımız sırasında; Kuzey ve Doğu Suriye’de belediye seçim hazırlıkları için belirlenen sürenin yeterli olmadığı görüldü” denilmişti.

Göçmenler de oy kullanabilecek

Özerk Yönetim, 3 milyondan fazla seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğunu açıkladı. Beş yılı aşkın süredir bölgede yaşayan göçmen ve mülteciler de seçimde oy kullanabilecek.

Her belediyenin farklı konseyleri olacak. Her kantonda bir belediyeler birliği kurulacak ve bu birlik içerisinde tüm belediyeler temsil edilecek. Seçimler iki yılda bir yapılacak ve belediye meclis üyeleri ile eş başkanlar seçilecek.

Rojava’da bugüne kadar iki kez belediye seçimleri yapıldı. İlk belediye seçimleri 2015 yılında, ikinci seçimleri ise 2017 yılında yapılmıştı.

Seçime çok sayıda parti katılacaktı

Seçime, bazıları aralarında ittifak kuran 30 siyasi partinin katılması öngörülüyordu. Demokratik Birlik Partisi (PYD), Süryani Birlik Partisi, Demokratik Asuri Partisi, Suriye’nin Geleceği Partisi, Demokratik Yeşiller Partisi, Kürdistan Çağdaşlık Hareketi, Kürdistan Kardeşlik Partisi, Suriye Kürt Demokrat Sol Partisi, Kürdistan Emekçiler Birliği, Suriye Ulusal Demokratik İttifak Partisi bu partilerden bazılarıydı.

Yeni idari düzenlemeye göre Özerk Yönetimin yetki alanına giren alanlar yedi kanton, altı büyük şehir, 40 ilçe ve 105 kasabadan oluşuyor. Buna göre 151 il ve ilçede belediye seçimleri yapılacak. Eş Başkanlardan biri Kürt, diğeri Suriyeli diğer etnik gruplardan Arap, Türkmen veya Hristiyan olacak.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Dünya Haberler