Bizimle iletişime geçin

Güncel

İstanbul’da düzenlenecek kayyım mitingine çağrı: Gün mücadeleyi büyütme günü

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, kayyım atanmasına ilişkin 29 Haziran’da Kartal Meydanı’nda miting gerçekleştireceklerini açıkladı. Mitinge çağrı yapan Ayşegül Devecioğlu, “Gün, Hakkâri’den İstanbul’a; ezilenlerin ve sömürülenlerin birleşik mücadelesini büyütmenin günü” dedi.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına ilişkin 29 Haziran’da Kartal Meydanı’nda “Emeğimiz ve özgürlüğümüz için Kayyıma geçit vermeyeceğiz” şiarıyla gerçekleştirecekleri mitinge dair Beyoğlu’nda bulunan Taksim Hill Otel’de basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Ayşegül Devecioğlu okudu.

31 Mart yerel seçimlerinden yenilgiyle çıkan AKP-MHP iktidarının her alana yönelttiği saldırılar ile durumu kendi lehine çevirmeye çalıştığını ifade eden Ayşegül, iktidarın halklardan duyduğu korku ile demokrasi ve özgürlük mücadelesini engellemeye çalıştığını vurguladı. Ayşegül, “Rejim toplumu gerici eğitim müfredatıyla, her alandaki yasak ve baskılarla ve Kayyım politikalarıyla kuşatmaya ve sindirmeye çalışmaktadır. Filistin’deki soykırım karşısındaki iki yüzlülüğünde de görüldüğü üzere emperyalizme katıksız sadakat karşılığında iktidarın içeride rejimini tahkim etme çabasının son hamlesi, Hakkâri belediyesine yönelik Kayyım darbesidir. AKP-MHP ittifakı, Kayyım rejimiyle halkın demokratik iradesini kırarak, Türkiye’deki bütün ezilenlerin ve muhalefetin de demokratik mücadele iradesini kırmaya ve kirli rejimine payanda etmeye çalışmaktadır. Kayyım aynı zamanda iktidarın çözümsüzlük ve savaş politikalarıyla ülkenin refah ve barış içinde yaşama umuduna vurduğu bir darbedir” dedi.

 “Adil olmayanın meşruiyeti de yoktur. Dolayısıyla Hakkâri kayyımının toplum nezdinde de hiçbir meşruiyeti yoktur” diyen Ayşegül, “’Yeni Anayasa, Yumuşama’ adı altında Batı’da süreci ‘idare ederken’, üçüncü kayyım dönemiyle Kürt halkının seçme ve seçilme hakkını tümden ortadan kaldıran bir ‘Kürt normali’ yaratmak istemektedir. Yerel seçim sonuçlarını ‘saygıyla’ karşıladıklarını belirtenler, söz konusu DEM Parti olduğunda hayasızca seçmen iradesini yok saymaktadır. Kendi hukukuna göre bile meşru ve yasal olmayan bu saldırılara karşı hep direndik, direnmeye devam edeceğiz. Halkın siyasi iradesine ipotek koymak isteyenleri, dün Van’da olduğu gibi Hakkâri belediyesinden de direnerek, birleşerek, ortaklaşarak çıkaracağız. İrade bizim, hayat bizim, direniş bizim… Emeğimize ve özgürlüğümüze göz dikenlere, Kayyım darbesiyle halk iradesini yok sayanlara geçit vermeyeceğiz. Gün karanlığa karşı aydınlığı, kötülüğe karşı iyiliği örgütleme ve ayağa kaldırma günü. Gün, Hakkâri’den İstanbul’a; ezilenlerin ve sömürülenlerin birleşik mücadelesini büyütmenin günü” ifadelerini kullandı.

Ayşegül, açıklamanın sonunda şu çağrıda bulundu: “Bu duygu ve düşüncelerle; bütün halkları, emekçileri, 29 Haziran Cumartesi günü saat 19.00’da Kartal Meydanı’nda ‘Emeğimiz ve Özgürlüğümüz için Kayyımlara Geçit Vermeyeceğiz!’ şiarıyla gerçekleştireceğimiz mitinge davet ediyoruz. Kayyıma geçit vermemek hayatımıza, ekmeğimize, ülkenin geleceğine sahip çıkmaktır.”Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler