Bizimle iletişime geçin

Güncel

İstanbul Barosu’ndan kayyım açıklaması

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına ilişkin açıklama yapan İstanbul Barosu, “Seçme ve seçilme hakkına ve demokrasimize sahip çıkıyoruz” dedi.  

Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınarak yerine kayyım atanmasına dair İstanbul Barosu yazılı bir açıklama yayımladı. Dün İstanbul’da hukukçuların eyleminde İstanbul Barosu’nun tepkisizliği eleştirilmişti. Eleştirilerin ardından baro yaptığı açıklamada seçme ve seçilme hakkına saygı duyulmasını talep etti.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi ile Hakkari Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Mehmet Sıddık Akış, mazbatasını alarak göreve başlamıştır. 03 Haziran 2024 tarihinde, Hakkâri Belediyesi Başkanı Mehmet Sıddık Akış, Hakkâri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Van’da gözaltına alınmış, aynı zamanda Hakkâri Belediyesi Hizmet Binası, kolluk kuvvetleri tarafından ablukaya alınmış ve binada arama işlemi gerçekleştirilmiştir.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, devam eden yargılama dosyası ve gözaltı işlemi gerekçe gösterilerek, Hakkâri Belediyesi Başkanlığı’na Hakkâri Valisi’nin kayyım olarak atandığı duyurulmuştur. Bu olayla, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 38. Maddesi ile güvence altına alınan masumiyet karinesine ve seçme-seçilme hakkına müdahale edilmiştir. Ayrıca, belediyelerin seçilmiş bir belediye yönetimi ve belediye meclisi tarafından yönetilmesi ilkesinin askıya alınmasına neden olunmuştur. Sürekli kayyım atanması suretiyle seçmen iradesinin ortadan kaldırılması demokratik işleyişin kesintiye uğraması anlamına gelmektedir. Seçme ve seçilme hakkına ve demokrasimize sahip çıkıyoruz.”Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler