Bizimle iletişime geçin

Dünya

İrlanda ve Norveç, Filistin devletini tanıdı

İrlanda ve Norveç Filistin devletini tanıdıklarını açıkladı. İspanya’nın 28 Mayıs’ta tanıma kararını açıklaması bekleniyor.

İrlanda ve Norveç bugün Filistin devletini tanıdığını açıkladı. 

“İsraillerle Filistinlilere siyasi çözüm sunan tek alternatifi yaşatmalıyız: Yan yana barış ve güven içinde yaşayan iki devlet” diyen Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, şunları kaydetti: “Filistin’in tanınması, bu uzun süreli ve vahşi çatışmada zemin kaybeden ılımlı güçleri desteklemenin bir aracıdır. Aynı zamanda Filistin devletini tanıma yolunda Norveç ve birçok Avrupa ülkesini örnek alarak izinden gitmeleri için diğer ülkelere güçlü bir mesaj göndermektedir. Bu, sonunda iki devletli çözüme ulaşma sürecinin devam etmesini mümkün hale getirebilir ve ona yeni bir ivme sağlayabilir.”

İrlanda Başbakanı Harris de Filistin’i devlet olarak tanıma kararı aldıklarını bildirdi.

İspanya 28 Mayıs’ta ilan edecek

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ülkesinin 28 Mayıs’ta Filistin devletini resmen tanıyacağını açıkladı. 

İsrail iki ülke büyükelçisini geri çağırdı

Norveç ve İrlanda’nın açıklamalarının ardından, İsrail Dışişleri Bakanı İsrael Katz, İsrail’in iki ülkedeki büyükelçilerinin derhal geri çekilmesi talimatının verildiğini açıkladı. 

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Yisrael Katz’ın Dublin ve Oslo’daki İsrail büyükelçilerini istişare için “derhal” ülkeye çağırdığı belirtildi. Büyükelçililerin, İrlanda ve Norveç’in Filistin devletini tanıyacağını duyurması nedeniyle geri çağırıldığı ifade edildi. Katz, İspanya’nın da Filistin devletini tanıma kararı alması durumunda benzer adımı atarak İsrail’in Madrid Büyükelçisinin de geri çağrılacağını kaydetti.

Daha önce AB üyesi İrlanda, İspanya, Slovenya ve Malta, Ortadoğu’da kalıcı barış için iki devletli çözümün şart olduğunu vurgulayarak Filistin devletini tanıma niyetlerini beyan etmişti.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Dünya Haberler