Bizimle iletişime geçin

Güncel

Hüda Kaya: Barış istemeye devam edeceğim

Kobanê Davası’nın ikinci etabında tutuklu yargılanan Hüda Kaya, beyanlarında 28 Şubat sürecini hatırlatarak “Dün ne istediysem, bugün tüm tabiat, canlılar, toprak için, insanlar için aynen iyilik, barış ve mutluluk istemeye devam edeceğim.Tek başımıza da kalsak adaletsizliğe sarılmayız’’ dedi

IŞİD’in Kobanê’ye dönük saldırıları sonrası 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen eylemler gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekilleri Hüda Kaya, Serpil Kemalbay, Fatma Kurtulan, Pero Dündar ve Garo Paylan hakkında açılan davanın ilk duruşması Sincan Hapishanesi Kampüsü’nde görüldü.

Duruşmayı, Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanları Sultan Özcan, Cahit Kırkazak, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DEM Parti milletvekilleri Burcugül Çubuk, Dilan Kunt Ayan ve Demokratik İslam Kongresi üyeleri takip etti.

Duruşmaya  Marmara Kadın Kapalı Hapishanesi’nden Hüda Kaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Kimlik tespitinin ardından iddianamede istenen cezaların okunmasıyla birlikte 38 kere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanan Hüda Kaya’ya savunmasını yapmak için söz verildi.

‘Siyasi bir öç olarak konuşmalarım önüme konuldu’

Daha önce verdiği ifadeleri tekrar ettiğini söyleyen Kaya, “Bu iddianame, öncekilerin kötü bir kopyası olarak önüme geldi. Baştan sona tek bir hakaret içermeyen konuşmalarım nedeniyle yargılanıyorum. Her zaman barış ve eşitlikten yana olan konuşmalarım siyasi bir öç olarak önüme konuldu” dedi.

‘Hayatım boyunca adaletin, barışın insan hakkının kutsallığına inandım’

Genel bir değerlendirme yapacağını ifade eden Kaya, “Hayatım boyunca, hep adaletin, barışın, insan hakkının kutsal olduğuna inanan bir kadınım. Yaşamın her alanında canlının kutsal olduğuna inandım. Tarih boyunca savaş, kan, çatışma isteyenler daima egemenler olmuştur, barış, kardeşlik isteyenlere karşı her zaman din, kitap, bayrak istismar edilmiştir.  Anayasal düzeni bozmaktan adam öldürmeye kadar ağır suçlarla yargılanıyorum” ifadelerini kullandı.

‘Mülk adaletin temeli olmuş’ 

Yaptığı konuşmaların, katıldığı tüm etkinliklerin medyadan toplanarak bir iddianame hazırlandığını söyleyen Kaya, milletvekili olarak attığı her adımının yargı konusu edildiğini kaydetti. Kaya, “Adalet mülkün temeli değil de mülk adaletin temeli olunca, egemenlik halkın değil egemenlerin olunca, hukukun üstünlüğü değil üstünlerin hukuku geçerli olunca elbette sanık sandalyesinde olan bizler oluyoruz. Biz mağdur değiliz, çünkü çok şükür çalmadık, insanların özgürlüklerini çalmadık, yalan söylemedik, şiddetin her türlüsüne karşı olduk” diye belirtti.

‘Tek başımıza da kalsak adaletsizliğe sarılmayız’

Savcılıkta ifade vermesinin hukuksuzca engellendiğinin ve 8 aydır tutuklu bulunduğunun altın çizen Kaya, “Bir milletvekili temsil ettiği insanların acısında, taziyesinde, haksızlığa uğradığında onların sesi olmak için çalışır. Hala görevde olan milletvekilleri de bunun için çalışıyor. Bizleri özgürlüğümüzden alı koyanların verdiği kararların siyasi olduğunu söylüyorum. Yalanın, haksızlığın bir virüs gibi her yeri sardığı zamanda dahi tek başımıza da kalsak, yalana, haksızlığa adaletsizliğe sarılmayız” sözlerini kullandı.

‘Egemenler dinleri de baskı, sömürü ve cinsiyetçilik aracı haline getirdi’

Kaya, Cizre olaylarında yaralıların kurtarılması için yaptığı yardım çağrısının nasıl dosyaya alındığına şaşırdığını kaydetti. Kaya sözlerine şöyle devam etti:  “Dinler insanı ve toplumu vicdani ve öz anlamında geliştirmek içindir diyebiliriz. Onca öğreti ve öncü ve elçilere rağmen toplumlar birçok şeyi yozlaştırıp egemenlik aracı kıldığı gibi egemenler dinleri de baskı, sömürü ve cinsiyetçilik aracı haline getirdi. Yine Meclis’te yaptığım bir konuşma dosyaya konulmuş, kürsü dokunulmazlığı ihlal edilerek anayasaya aykırılık yapılıyor. Asıl bu hukuksuzluğu yapanlar, bunu dosyaya koyanlar hakkında işlem yapılmalıydı. Yaptığım konuşmanın nasıl dosyaya alınıp suç olarak geri döndüğünü anlamak mümkün değil.

Barış konuşmayalım mı hep savaş mı konuşalım’

Yine İHD’nin İstanbul Şubesi’nde Kobanê olaylarına ilişkin bir konuşma yapmışım. Ne demişim, ‘Kobanê olaylarının ortaya çıkması ve aydınlatılması için önerge verdik ama bu olayların ortaya çıkartılmasını engelleyen AKP-MHP’dir. Derin devlet ve devletin karanlık yüzü olayların ortaya çıkmasını istemeyenlerin kim olduğunu tahmin etmek zor değil’ demişim.  Ne konuşalım, ne diyelim, barış konuşmayalım mı, iyilik konuşmayalım mı hep savaş hep çatışma mı konuşalım?

‘Ülkenin iyi geleceği olsun dediğimiz için yargılanıyoruz’

Ülkenin iyi geleceği olsun diye yaptığımız çırpınışların ödüllendirilmesi gerekirken bunlarla yargılanır hale gelmişiz.  Yine 6 Eylül’de Mardin Belediyesi’ne atanan kayyım belediyesi protestolarında zılgıtlar çekilmiş, şarkılar söylenmiş ve burada bir konuşma yapmışım. Bu da dosyada yer alıyor, ‘hırsızlara boyun eğmeyeceğiz, itaat etmeyeceğiz’ demişim.

‘İddianamede defalarca ‘hırsızlar’ geçiyor’ 

Hakim bey bunu okurken gülsek mi bilemiyoruz iddianamede defalarca ‘hırsızlıklar’ kelimesi geçiyor. “Seçilmişlerin, halkın iradesi üzerine irade tanımıyoruz” diyerek konuşmama devam etmişim. Süleyman Soylu’ya yine burada ‘sözde İçişleri Bakanı’ diyerek, ‘insanlar sizin yüzünüzden dinden uzaklaştı, hırsızlıkla yalanı her türlü kötülüğü inançla bütünleştirdiniz, sizin kötülüklerinize teslim olmayacağız. Kim olursa olsun çocukların, ezilenlerin, kadınların yanında olarak hakkın hakikatin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu ülke bu halk kötülüğe teslim olmayacak, işte bu kayyım politikaları da kötülüğün sesinin halkların sesini kesmeye çalışmasıdır. Bu kötülük sesine yenilmeyeceğiz. Bu halk size dersinizi verdi vermeye devam edecek’ demişim.

‘Halk dersini egemenlere verir’

Gerçekten ibretlik alıntılardan bir tanesidir bu. Politik mi, sosyolojik mi hangi açıdan değerlendirilse eksik kalır. Nerede olursam olayım, şiddete karşı, haksızlığa karşı olup, canlıların, insanların özgürlüğünün yanında olduğumu her yerde anlatmışımdır. Tüm bunları yetkililere söylememek onları incitmemek mi gerekiyor? İktidarın gücüyle bizlerde bir yerde yerleşip yurtlanırdık ama çok şükür hiçbirimiz bunu istemedik, buradan yana olmadık. Yine bu seçimlerde halk Mardin’de Ahmet Türk demedi mi her şeye rağmen, halk işte böyle dersini egemenlere verir.”

‘O dönem şeriatçıydık, şimdi terörist olduk’

28 Şubat dönemindeki yargılamalara değinen Kaya, bugün aynı sistemin farklı iktidarlar eliyle yine işletildiğini belirtti. Kaya, “28 Şubat’ta idamlarla yargılanırken de şeriatçı olmakla yargılandık. İktidarlar değişti yargılama biçimi değişmedi. O zaman ‘şeriatçı’ olarak yargılanıyorduk bugün ise ‘terörist, bölücü olarak’ yargılanıyoruz.  İyilik ve barış istemek iktidarlara göre değişmez. İyilikle, barışla teröristlik bir arada olamaz. Dün alanda, sokakta, kürsüde ne istediysem, bugün tüm tabiat, canlılar, toprak için, insanlar için aynen iyilik, barış ve mutluluk istemeye devam edeceğim” sözlerini kullandı.

‘Kandile çözüm sürecinde açık biçimde gittim’

Gizli tanığın Kandil’e gittiğine ilişkin iddialarına yanıt veren Kaya, Kandil’e çözüm sürecinde açık bir biçimde gittiğini, gizli saklı gitmediğini ve bu röportajların yayınlandığını da sözlerine ekledi. İkinci gidişinde ise bir heyet eşliğinde gittiğini kaydeden Kaya, tarihleri ve verileriyle birlikte olduğunu söyledi. Gizli tanığın iddia ettiği üzere Halklar ve İnançlar Komisyonu ile gittiğine ilişkin beyanların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Kaya, 6 Ekim’de HDP MYK toplantısına katılmadığını, o tarihlerde Muş’ta olduğunu belirtti.

Avukat Leventoğlu: Milletvekili çalışmaları suçlama konusu

Savunmanın ardından söz alan Avukat Zilan Leventoğlu, Kandil’e ilişkin ziyaretinin herkese açık ve fotoğraflarıyla birlikte ortada olduğunu dile getirerek, ziyaretin üzerinden 11 yıl geçtiğini hatırlattı. Leventoğlu, çözüm sürecinde AKP iktidarının faaliyetlerinin tek bir dosyaya suç konusu olmazken milletvekili iken Kaya’nın faaliyetlerinin suç konusu olarak görüldüğüne işaret etti.

Leventoğlu, medyaya yansıyan “yurt dışına kaçacaktı” iddialarını yalanlayarak Kaya’nın yurt dışında birçok konferansa gidip geldiğini hatırlatarak yine bir konferansa katılmak için havaalanında bulunduğunu belirtti.

‘Müvekkilin savunma yapması engellendi’

HTS kayıtlarına değinen Kaya, “Müvekkilin oğlu ile konuşmalarına dahi değinilerek dosyaya konulması ne kadar hakkaniyetli tartışılır. Bir yıl önce başlatılan soruşturmada gizlilik kararı kaldırılmamış, müvekkilin savunma yapması engellenmiştir” dedi.

Dosyada atılı suçlara yönelik delil bulunmadığının altını çizen Leventoğlu, Kobanê Davası’nda görülen karar duruşmasında aynı suçlardan siyasetçilerin beraat ettiğini hatırlattı.

Tutukluluk halinin hiçbir hukuki ve makul bir gerekçesi kalmadığını ifade eden Leventoğlu, “ Soruşturmaya yine konu olan son derece demokratik bir çağrı olan 6-8 Ekim çağrısında milletvekilimizin ne imzası vardır, ne toplantıya katılmıştır ne de paylaşım yapmıştır. Buna ilişkin tek bir delil, tanık ve belge yoktur” diye konuştu.

Kaynak: JINNEWSTemmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler