Bizimle iletişime geçin

Güncel

Evrim Konak: Hukuksuz bir şekilde ağır bir denetim altında tutuluyorum

İşkenceye karşı direndiği için hakkında açılan dava sonucunda yeni hak ihlalleri ile karşı karşıya olan Evrim Konak, “Çok ağır bir denetim uygulaması ile karşı karşıyayım. 7 gün boyunca imzaya tabi tutuldum. Bana verilen ceza hukuk dışıdır. Bu hukuksuzluğu asla kabul etmiyorum. Sonuna kadar mücadele edeceğim” dedi.

Yadigar Aygün / İstanbul

Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde 2017 yılında askerlerin işkence, darp ve şiddetine karşı direnen Evrim Konak, “Görevi yaptırmamak için direnme” suçlaması gerekçesiyle açılan dava sonucunda yeni hak ihlalleri ile karşı karşıya. Dava sonucunda 12 ay ceza alan Konak, bir gün hapishanede kalması gerekirken, 10 gün boyunca hapishanede kaldı. Konak’a Elazığ Sivrice Açık Kadın Hapishanesi’nde çıplak arama işkencesi yapılmak istendi. 8 ay haftanın 7 günü imzaya tabi tutuldu. Konak’a akşam 22:00 ile sabah 08:00 saatleri arasında ise ev hapsi cezası verildi. Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) MYK üyesi Konak, yaşadığı hak ihlallerini anlattı.

‘Askerler tarafından işkence gördük’

Hapishanede kaldığı süreçlerde birçok hak ihlali ile karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Konak, askerler tarafından işkence, şiddet ve baskı gördüğünü söyledi. Konak, “Örgüt üyesi iddiası ile 8 yıl 8 ay Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde kaldım. 2017 yılında hapishanede askerlerin üst arama uygulamaları vardı. Biz bu asker uygulamalarına karşı olduğumuz için işkenceye maruz kaldık. Mahkeme süreçlerimize ve hastane süreçlerimizde asker tarafından üst araması yapılmak isteniyordu. Mahkeme bizi zorla getirme kararı çıkarmıştı. Askerler tarafından üst araması yapılırsa mahkemeye gitmeyeceğimizi söyledik. Beni zemine vurarak, botları ile sırtıma basarak ve saçımı çektiler. Zorla kelepçe takarak kapıya kadar sürüklediler. Bu işkenceye karşı olduğumuz için bize dava açıldı. Dava sonucunda yeni haksızlıklar ile karşı karşıyayım” dedi.

‘Bana verilen ceza hukuk dışıdır’

Dava sonucunda ağır denetim altına alındığını belirten Konak, çıplak arama dayatıldığını söyledi. Konak, “Hapishanede yaşadığımız işkencenin, şiddetin darp raporları var. İşkence görüntülerimiz silindi. İnfaz hakimliğine, hapishane başsavcısına verdiğimiz yoğun dilekçeler sonucunda askerler geri çekildi. Askerler hakkında takipsizlik kararı verildi. Bilirkişi, yanlı bir karar verdi. Bize, 5 yıl sonunda işkenceye direndiğimiz için gülünç, trajikomik cezalar verildi. Bir dizi hak ihlali, hukuksuzluk, şiddet yaşadık. Dava sonucunda 12 ay ceza aldım. İnfaz Kanunu uygulamalarına göre bir gün hapishanede kalmam gerekirken 10 gün boyunca hapishanede kaldım. Sivrice Açık Kadın Hapishanesi’nde çıplak arama yapılmak istendi. Hakkımda tutanak tutacaklarını belirterek bana psikolojik baskı yapmak istediler. Çıplak arama insanlık onuruna aykırı ve bir işkence olduğu için asla kabul etmedim. Bunun sonucunda kısmi üst araması yapıldı. 8 ay haftanın 7 günü imzaya tabi tutuldum. Akşam 22:00 ile sabah 08:00 saatleri arasında ise ev hapsi cezası verildi. Çok ağır bir denetim uygulaması ile karşı karşıyayım. Bana verilen ceza hukuk dışıdır” diye konuştu.

‘Sonuna kadar mücadele edeceğim’

Hak ihlallerine karşı mücadele edeceğine dikkati çeken Konak, “Hapishaneden çıktıktan sonra sürekli eski dosyalarım gerekçe gösterilerek tüm hayatıma cezai yaptırım furyası başlattılar. Her isteyen yasaları, yasa maddelerini öteleyerek insanlara ceza veremez. Avukatım ile görüştüm. 15 gün içerisinde infaz hakimliğine itiraz edeceğiz. Bu hukuksuzluğu asla kabul etmiyorum. Bunun için tüm hukuki haklarımı kullanacağım. Sonuna kadar mücadele edeceğim” dedi.Aralık 2023
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Daha Fazla Güncel Haberler