Bizimle iletişime geçin

Güncel

Elektrik Mühendisleri Odası yangın raporu: Anız yok, önlem alınmadı

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Mardin ve Diyarbakır’da çıkan ve 15 kişinin hayatını kaybettiği yangın bölgesinde anız olmadığını ve elektrik iletim hatların geçtiği güzergahlarda yangına karşı bir önlem alınmadığını açıkladı.

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasında meydana gelen ve 15 kişinin hayatını kaybettiği yangın bölgesinin ekili alan olduğunu, anız olmadığını ve elektrik iletim hatların geçtiği güzergahlarda yangına karşı önlem alınmadığını açıkladı.

Yangın bölgesinde yaptığı incelemenin ardından rapor hazırlayan Elektrik Mühendisleri Odası, şu tespitlere yer verdi:

“* Yangının çıktığı yerin ekili olduğu, anızın olmadığı görülmüştür.

* İletim hatlarında birçok noktada eklerin ve liflenmelerin olduğu tespit edilmiştir.

* Direkteki OG (yüksek gerilim hatlarının, transformatörlerin kondansatörlerin ve anahtarlama cihazlarının aşırı akımlardan korunması için kullanılırlar) sigortalarının yerinde olmadığı, bunun yerine iletkenlerle bypass edildiği ve bu bağlantıların gevşeklikten dolayı arka sebebiyet verebileceği tespiti yapılmıştır.

* Birçok direkte kırık izolatörlerin olduğu bu durumun atlamalara sebebiyet verebileceği teknik açıdan bir veridir.

* OG (Orta Gerilim) hatlarda ekili tarım alanlarında ağaç direkleri mevcudiyeti görüldü. Bu ağaç direklerin kullanılması uygun görülmemektedir.

* Hatların geçtiği güzergahlarda direklerin etrafında yangına karşı bir önlem alınmadığı gözlemlenmiştir. (Direk diplerindeki otların mevcudiyeti vs.) Direk diplerinde süs betonu olmadığı, otların direk dibinde biçilmediği tespiti yapılmıştır.

* OG hatlarının dibindeki ağaçların atlamaya sebebiyet verebileceği gözlemlenmiştir.

* İzolatörlerdeki gevşek ve sıkı bağların tekniğine uygun yapılmadığı gözlemlenmiştir.

* Şebekelerin bakım onarımı yapılmadığı teknik işletme sorumluluğu hizmetlerden yararlanılmadığı gözlemlenmiştir.

* Parafudr olmayışı aşırı gerilimlerin oluşmasına dolayısıyla ark oluşumuna sebebiyet vermektedir. (Hat başlarında hat sonlarında ve Trafo girişlerinde mutlaka parafudr kullanılmalıdır)”Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler