Bizimle iletişime geçin

Güncel

DEM Parti: Herkes için demokrasi herkes için özgürlük talebiyle üç büyük kentte buluşuyoruz

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, partisinin genel merkezinde Kobane Davası’nda verilen kararlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kobane Davasının iktidar tarafından araçsallaştırıldığını kaydeden Doğan,
“Biz bu tuzağa şu ana kadar düşmedik, düşmeyeceğiz. Her şeye rağmen DEM Parti, bu siyasetteki ısrardan vazgeçmedi, vazgeçmeyecek. Hesap soracak birileri varsa, onlar da bizleriz” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, Kobanî Davası kararlarını değerlendirmek üzere dün (16 Mayıs) toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında gündeme gelen başlıklara dair açıklamalarda bulundu.

Karıncayı dahi incitmeyecek siyasetçilerin bu 400 yol ceza aldığını belirten Doğan, “Yumuşamanın emareleri buysa normalleşmeyi hiç düşünemiyoruz. Nasıl bir yumuşamadan, nasıl bir normalleşmeden bahsediyoruz?” dedi. Doğan, DEM Parti için verilen kararlarını hukuken hiçbir karşılığı olmadığını ifade etti.

HDP’li siyasetçilerin 6-8 Ekim’deki protestolara katılan insanların hayatlarını kaybetmesinden, mala zarar vermekten ve diğer pek çok suçtan beraat ettiği i belirten Doğan, “Hukuku hiçe sayan mahkemeler dahi bu bağlantıyı kuramıyor. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitinglerde meydanlarda bu siyasetçilerle ilgili, partimizle ilgili böyle bir algı yaratmaya çalıştı. Bir güç tahkimi için yıllarca bu propagandayı yaydı. Devletin bütün imkanları bir siyasi parti lehine kullanıldı” dedi. Doğan, öldürülen insanların pek çoğunun HDP’li olduğunu, Mecliste araştırma komisyonu kurulması talebinin reddedildiğini de sözlerine ekledi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan’ın kararlar açıklanmaya başladığı an sosyal medyada paylaşım yaparak “Adalet yerini buldu” demesini de eleştiren Doğan, “Kobane Davası hakikaten bir kumpasmış. Ama yalnızca Kürt siyasetçilere ve DEM Parti’ye değil bizatihi Türkiye’ye kurulmuş bir kumpasmış” diye konuştu.

Doğan, MYK’da alınan bazı kararlarında açıkladı. İnfazlarını doldurmuş olmalarına rağmen tahliye edilmeyen herkesin cezaevlerinden çıkarılması gerektiğini belirten Doğan, “Aksi takdirde normalleşmeden, yumuşamadan bahsetmek mümkün olmaz” dedi.

Doğan yarın “Herkes için demokrasi herkes için özgürlük” sloganıyla Adana, Diyarbakır ve İstanbul’da bir araya geleceklerini söyledi. Doğan, bu buluşmalara tüm duyarlı kamuoyunu davet etti.

Kobane Davası kararlarının DEM Parti için yeni bir mücadele kavşağı olduğunu ifade eden Doğan, herkesi bu kavşakta buluşmaya çağırdı.

Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Mümkün olsa demek ki idam cezası verilecekti siyasetçilere; sadece düşüncelerini açıkladıkları için.” Biz bu tuzağa şu ana kadar düşmedik, düşmeyeceğiz. Her şeye rağmen DEM Parti, bu siyasetteki ısrardan vazgeçmedi, vazgeçmeyecek. Hesap soracak birileri varsa, onlar da bizleriz.”Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler