Bizimle iletişime geçin

Dünya

Alman iç istihbarat raporu: Türk istihbaratı Almanya’da yüksek yoğunlukta faaliyette

Alman iç istihbaratı BfV’nin raporuna göre Türk istihbarat servisleri Almanya’da “yüksek yoğunlukta” faaliyet gösteriyor.

Almanya’nın iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) bu hafta açıkladığı 2023 yılı raporunda Türkiye’nin Almanya’daki casusluk faaliyetlerine ilişkin gözlem ve değerlendirmelerini paylaştı.

DW Türkçe’de yer alan bilgilere göre raporda Almanya’da casusluk, istihbarat kaynaklı siber saldırılar, proliferasyon ve kanunsuz nüfuz operasyonlarında yer alan başlıca aktör bulunduğu belirtiliyor ve bu aktörler Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti olarak sıralanıyor. Ayrıca bu devletlerin istihbarat servislerinin yürüttükleri faaliyetlerin “Almanya ve Alman çıkarları için bir tehdit oluşturduğu” vurgulanıyor.

408 sayfalık raporun “Yabancı bir güç için casusluk, siber saldırılar ve güvenliği tehdit eden diğer istihbari faaliyetler” başlığı altında, Türk istihbaratının da Almanya’da yürüttüğü istihbarat ve nüfuz etme faaliyetleri mercek altına alınıyor.

Casusluk faaliyetlerinin sadece bilgi edinmek için değil, aynı zamanda söz konusu ülkelerin muhalif olarak sınıflandırdıkları grupları Almanya’da izlemek, gözetlemek ve nüfuz etmek için yürütüldüğü belirtiliyor.

MİT yerine “Türkiye’nin istihbarat servisleri” vurgusu

BfV’nin raporunun, “Türkiye Cumhuriyeti’nin İstihbarat Servisleri” başlığı altında, “Türk istihbarat servisleri Türk devlet aygıtının merkezinde yer alıyor” saptaması aktarılıyor.

Bu yapıların, Türk hükümetine, Cumhurbaşkanına ve partisi AKP’ye, “hükümet politikalarını uygulamak, iç güvenliği muhafaza etmek ve bilgi toplamak için hizmet ettiğine” vurgu yapılıyor.

Raporda, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) ismine hiçbir şekilde yer verilmemesi, bunun yerine “Türkiye Cumhuriyeti’nin İstihbarat Servisleri” ifadesinin, çoğul bir şekilde kullanılması dikkat çekiyor.

Yine yabancı istihbarat teşkilatlarının yapıları, başındaki yöneticiler ve bu kurumların Almanya’daki görevleri hakkında ayrıntılı bilgilerin paylaşıldığı bölümde Rus, Çin ve İran’ın iç, dış ve askeri istihbarat kurumları ile başkanlarının isimleri ayrıntılı bir şekilde sıralanıyor.

Türkiye ile ilgili bölümde yine “Türkiye İstihbarat Servisleri” ifadesi kullanılıyor, ne MİT ne de başkanı İbrahim Kalın’ın ismi geçiyor. Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Dünya Haberler