Bizimle iletişime geçin

Güncel

ADHK Dönem Sözcüsü Aysel Zeytin: Enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu’nu yaşatmak zorundayız

ADHK Dönem Sözcüsü Aysel Zeytin, açlık grevinde olan ve 43 kiloya düşen Ecevit Piroğlu’nun bir an önce taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Piroğlu’nu yaşatmak zorundayız. Bunun için az bir zamanımız var. Yarın çok geç olabilir” dedi.

Bahattin Seçilir/ İstanbul

Sırbistan’da rehin tutulan ve Türkiye’ye iade tehdidi altında bulunan Ecevit Piroğlu, maruz kaldığı haksızlık karşısında başlattığı açlık grevinin 133. gününde. Piroğlu’nun sağlığı hayati risk oluşturacak düzeyde.

ADGB heyeti

Avrupa Demokratik Güç Birliği’nden (ADGB) bir heyet, dün Sırbistan’da temaslarda bulundu. Heyet, Piroğlu’nun Sırbistan’daki avukatlarıyla görüştükten sonra, tutulduğu hastaneye giderek Piroğlu’yla görüştü.

Heyette yer alan Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK) Dönem Sözcüsü Aysel Zeytin, Piroğlu’nun durumunu değerlendirdi.

‘Hukuksuz yere tutuluyor’

Zeytin, Ecevit Piroğlu’nun Sırbistan devleti tarafından hukuksuz bir şekilde tutulduğunu söyledi. Piroğlu’nun hayati riski olduğuna dikkati çeken Zeytin, “İlk olarak Ecevit Piroğlu’nun avukatı ile görüştük. Avukat, Sırbistan Piroğlu’nu hukuksuz bir şekilde tutuyor. İnsan Hakları Mahkemesi kararına göre Piroğlu’nun serbest kalması gerekiyor ama Sırbistan hükümeti bunu yerine getirmiyor. Piroğlu,  açlık grevini talepleri kabul edilinceye kadar sürdüreceğini söyledi. Bunun için elinden gelen her şeyi yapıyor. Piroğlu, açlık grevinde ölebilir” dedi.

Sağlığı risk altında

Piroğlu’nun vitamin alamadığını ve sadece su ile beslendiği için 43 kiloya düştüğünü belirten Zeytin, “Hastanede bir odada tutuluyor. Odanın kapısı sürekli açık ve polis bekliyor. Piroğlu, fiziki olarak çok zayıflamış. Kemik erimesi çok hızlanmış. Göğsünde sürekli ağrılar olduğunu söyledi. Yürüyemiyor konuşmakta güçlük çekiyor. Odası hijyenik değil. Odası bir hapishaneyi andırıyor. Duvarlar rutubetli ve nemli. Kaldığı oda çok dar. Kapısı sürekli açık tutuluyor. Gürültü nedeniyle uyumakta zorluk çekiyor.” diye ifade etti.

‘Piroğlu ile birlikte mücadele etmemiz gerekiyor’

Piroğlu’nun talepleri kabul edilinceye kadar açlık grevine devam edeceğini söyleyen Zeytin bir an önce Piroğlu’nun taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini vurguladı. Zeytin, Piroğlu’nun sağlığı kritik aşamada. Ciddi bir kamuoyunu oluşturulması gerekiyor. Sırbistan devletinin üzerinde baskı oluşturulması gerekiyor. Enternasyonalist devrimci Piroğlu’nu yaşatmak zorundayız, bunun için az bir zamanımız var. Yarın çok geç olabilir. Umarım bir sonuç alabiliriz. Kamuoyunun daha çok duyarlı olmasını istiyoruz. Piroğlu ile birlikte mücadele etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

‘Bu hukuk dışı ve adaletsiz uygulamaya karşı açlık grevimi sürdüreceğim’

Aysel Zeytin, Ecevit Piroğlu’nun gönderdiği, “Herkese dayanışmadan dolayı teşekkür ediyorum. Devrimci, demokrat kurumlara, yoldaşlarıma ve herkese selamlarımı gönderiyorum. Onlardan aldığım güç ile bu eylemimi sürdürüyorum. Bu hukuk dışı ve adaletsiz uygulamaya karşı devrimci inancımı ve kişiliğimi korumak için talebim karşılanıncaya kadar açlık grevimi sürdüreceğim” mesajını paylaştı. Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler