Bizimle iletişime geçin

Güncel

635. F Oturması: “Bir veda hakkı bile tanınmadı”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturması” eyleminin 635’incisinde, hasta tutsak Ergün Akdoğan’ın ihmal ve ihlaller sonucu yaşamını yitirdiği belirterek duyarlılık çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, “F Oturması” eyleminin 635’incisini şube binası önünde gerçekleştirdi. Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde düşme sonucu beyin kanaması geçirerek yaşamını yitiren Ergün Akdoğan’ın durumuna dikkat çekilen açıklamada, “Onlarca yıldır yüzlerce ağır hasta tutsağın serbest bırakılmasını talep ettiklerini ve bu taleplerinin çoğu defa muhatapları tarafından görmezden gelindiği söyledi.”

İHD Hapishaneler Komisyonu sözcüsü Hatice Onaran okuduğu açıklamada, “Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta tutsak Ergün Akdoğan’ın dahil olmak üzere onlarca hasta tutsağın cezaevlerinde yaşamını yitirdiğini belirtti.

2Akdoğan’ın 14 Mayıs’ta koğuşunda düşme sonucu beyin kanaması geçirdiğini ve durumu ağırlaştıktan sonra Başakşehir Çam Sakura Hastanesi’ne sevk edildiğini ve yoğun bakım servisine alındığını belirten Onaran, “Hayatta olduğu süre boyunca başında jandarma bekleyen, ailesinin görmesine izin verilmeyen Ergün Akdoğan’ın beyin ölümü gerçekleştikten sonra,  hakkında infaz ertelemesi kararı verildi ve bir veda hakkı bile tanınmadı” dedi

Bu süreç esnasında askerlerin aileye kimi belgeler imzalatarak Aydoğan’ı mahkum değil normal hasta statüsüne aldıklarını belirten Onaran, hasta tutsak olan Aydoğan’ın önlemler alınmaması, tedavisinin aksatılması nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi. 

Onaran, sözlerini şöyle noktaladı: “Biz insan hakları savunucuları sağlık, tedavi ve yaşam hakkını savunmayı inatla sürdüreceğiz. Ergin Aktaş, Serdal Yıldırım, Hanife Arsalan, Abdulalim Kaya, Abdulkadir Kuday ve daha yüzlerce ağır hasta, yaşlı ve engelli mahpusun Ergün Akdoğan gibi beyin ölümü gerçekleştikten sonra değil, yaşarken tedavi ve yaşam hakkı için serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu konuda yetkilileri hukuki ve insani sorumluluklarını yerine getirmeye kamuoyunu da duyarlılığa davet ediyoruz.”(MA)Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler