Bizimle iletişime geçin

Güncel

3. Dalga 1 Mayıs gözaltılarının tamamı tutuklandı

İstanbul’da 1 myaıs’ta Taksim’e yürümek istedikleri gerekçesiyle 3 gün önce gözaltına alınan 27 kişi tutuklandı.

 1 Mayıs sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında evlerine yapılan polis baskını sonrası gözaltına alınan 27 kişi üç günlük gözaltı sürecinin ardından savcılığa çıkarıldı. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edillen 27 kişinin tamamı tutuklandı.

Gözaltına alınanlar ile tutuklananların serbest bırakılması için İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, İstanbul Adliyesi önünde eylem gerçekleştirdi.

Daha önce 1 Mayıs’ta polise saldırdıkları suçlamasıyla gözaltına alınanlardan 46 kişi tutuklanmıştı. Avukat Çiğdem Akbulut, 3 gün önce üçüncü dalga operasyonda gözaltına alınanların savcılık ifadesinin ardından tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildiğini söyledi.

Akbulut, “Devlet 1 Mayıs’a katılanları sindirmeye, korkutmaya çalışıyor. Bugün belki arkadaşlarımızı almamız mümkün olmayacak ancak Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs alanı olduğunu hatırlatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KESK adına konuşan Hüseyin Tosu ise “Taksim’in 1 Mayıs alanı olduğuna dair Anayasa Mahkemesi kararları olmasına rağmen bir cadı avı başlatıldı. Saraçhane’de hukuksuz olan tek şey polisin barikatlarıydı. Siyasal iktidar, sokağa çıkanlara gözdağı veriyor. Biz anayasal haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Demokratik Türkiye için mücadele eden solculara, devrimcilere değil, çetecilere operasyon yapın. Son yapılan cadı avında bizim üyelerimize de gözaltı gerçekleştirildi. Bunları kabul etmek mümkün değil. Arkadaşlarımızın bir an önce bırakılmasını istiyoruz. Düşman hukukunun bir tarafa bırakılması lazım” dedi.

Savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen 27 kişinin tutuklanmasına karar verildi.

Tutuklanaların sayısı 74’e yükseldi

Daha önce iki dalga halinde yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında 50 kişi tutuklanmış, 4 kişi ise itiraz sonucu serbest bırakılmıştı. İlk ev baskınlarında yakalanmayan bir kişi de sonradan yakalanıp tutuklandı. Böylece 1 Mayıs’ta Taksim’e yürümeye çalıştığı için tutuklananların sayısı 74’e yükseldi.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler