Bizimle iletişime geçin

Güncel

‘1Mayıs tutsakları serbest bırakılana kadar sokaklarda olacağız’

1 Mayıs’a, Taksim’e Üniversitelere Özgürlük Kampanya Grubu, 1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek istedikleri için tutuklananlar serbest bırakılıncaya kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

1 Mayıs’a, Taksim’e Üniversitelere Özgürlük Kampanya Grubu, 1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek istedikleri için tutuklananların bir an önce serbest bırakılması için Kadıköy Süreyya Operası önünde eylem yaptı.  1 Mayıs’a, Taksim’e Üniversitelere Özgürlük Kampanya Grubu, Nazım Hikmet Kültür Merkezi önünden Süreyya Operası önüne sloganlar ile yürüdü. “Taksim’i ve arkadaşlarımızı mücadelemizle alacağız. 1 Mayıs’a Taksim’e Üniversitelere özgürlük” pankartının açıldığı eylemde sık sık “Her yer Taksim her yer direniş”, 1 Mayıs’a Taksim’e tutsaklara özgürlük”, “ Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”,  “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.  Basın açıklamasını Gizem Özdemir okudu.

‘Baskının ucu bucağı sınır tanımıyor’

Özdemir, topluma yönelik baskı ve tutuklamaların arttığına dikkati çekti. Özdemir, “Gençliğin her kesiminin üniversitelerde, liselerde, işyerlerinde, sosyal medyada abluka altına alındığı; ilerici öğrenciler hakkında disiplin soruşturmasından, tutuklamalara kadar baskının hakim olduğu bu dönemlerde ilerici öğrencilerin yüzünü sokağa dönmesi, 1 Mayıs’ta Taksim’e yönelmesi ve devrimci mücadeleyi büyütmesi kaçınılmazdı. Gençliğin bu duruşu bu topraklarda tarih boyunca faşizmin en büyük korkusu olmuştur. Devrimci gençlik önderlerimiz Denizler, Mahirler ve İboların devrimci çıkışının yarattığı etkiyi askeri darbeyle kırmaya çalışılmasının ve bugün hala onları anmanın suç sayılmasının sebebi bundan ötürüdür.  Taksim’e özgürlük diyenler nasıl tutuklandıysa bugün Yaşasın Özgür Filistin diyen, Kürt Halkının iradesi sandığa sığmaz  diyen birçok arkadaşımız  tutuklandılar. Baskının ucu bucağı olmuyor, sınır tanımıyor” dedi.

‘Suç Taksim’i yasaklamaktır’

Asıl suçun 1 Mayıs alanı olan Taksim’i yasaklamak olduğunu söyleyen Özdemir, tüm tutsaklar serbest bırakılıncaya kadar mücadele edeceklerini vurguladı. Özdemir, “Devrimci gençliğe yönelik bu saldırıların sebebi haklı ve meşru mücadelemizin terörize edilmeye çalışılmasından başka bir şey değil. Oysa ki bugün emekçi halklara, gençliğe ve Kürt halkına sürekli ‘terör’ uygulayan bu devletin kendisidir. Taksim’in işçilerin 1 Mayıs alanı olduğunu söylemek ve tarihsel öneminden ötürü ona sahip çıkmak bugün tüm devrimci-ilerici gençliğin sorumluluğudur. Bizler Taksim yasağını tanımadık. 1 Mayıs alanı Taksim’dir dedik ve Taksim iradesine sahip çıktık. Suç olan bizim yaptığımız değil, mücadele etmek değil, Taksim’i yasaklamaktır. Bu yasaklar karşısında okul sıralarından, iş yerlerinden ve sokaklardan en yüksek sesimizle yumruklarımızı göklere yükselterek söylüyoruz. Üniversitelerimiz özgür olana dek, arkadaşlarımız serbest kalana dek susmayacağız ve sokaklarda olmaya devam edeceğiz” diye belirtti.

Eylem sloganlar ile son buldu.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler