Bizimle iletişime geçin

Ekoloji

‘Muğla’yı ne beşli çeteye ne faşizan karanlık sermayeye yem etmeyeceğiz’

Muğla Deştin ve Bayır’da yapmak istediği çimento fabrikası halkın mücadelesi tarafından engellenen şirketin ekolojistlere karşı karalama kampanyasına tepki gösteren ekolojistler, mücadele mesajı verdi. 

Muğla’daki ekolojistler, ekoloji mücadelesi yürüten aktivistlere yönelik yapılan karalama kampanyasına yönelik Menteşe Sınırsızlık Meydan’ında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Ekoloji Meclisi üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Kitle meydana “Çimentocu şirket Muğla’yı terk et” ve “Deştin Çayı özgür akacak” sloganları ile girdi. 

Açıklamada Deştin Çevre Platformu Üyesi Haluk Özsoy, hukuki ve toplumsal anlamda hiçbir umudu kalmayan çimento şirketinin karalama ve iftira kampanyası başlattığını aktardı. Bu karanlık yöntemlerin Muğla’da sökmeyeceğini belirten Özsoy, “Bildiğiniz üzere bu karalama kampanyasını yürütmek için kalemler satın aldılar, o satılık kalemlere buradan sesleniyoruz, belli ki sizin kendinize ve çocuklarınıza onurlu bir gelecek bırakmak gibi bir derdiniz yok. Yalnız şunu bilin ki bizler sizin çocuklarınıza da onurlu bir gelecek bırakmak için mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz” dedi.

Özsoy, “Kimsenin para olmadan doğayı, insanı, halkı, hakkı savunabilme ihtimalini bile inandırıcı bulmamaları çok normal. Kişi kendinden bilir işi. Bir insan karşısındakinin kafasının nasıl çalıştığını ancak kendi kafasının çalışma biçiminden hesap edebilir. Evet karşımızda gazeteler gazeteciler satın alabilen bizi karalamak için, zehir fabrikasını kanunsuz biçimde de olsa kurabilmek için milyarlar harcayabilen, büyük ve kötü bir sermaye var. Ama şunu unutmayın, siz son model kalın zırhlarınızı, 2.5 metre boyunda dünyanın en pahalı kılıçlarınızı kuşanıp gelseniz de bir avuç köylü, yaşam savunucuları ve Muğla halkı, üzerindeki çaputlarla, evinde yaptığı küçük bir sapanla sizi alnınızın ortasından vurup devirdi, devirmeye de devam edecek” diye belirtti.

“Ne beşli çetenin ne de faşizan karanlık sermayenin” birleşmiş ve dayanışma içindeki bir halkı yenemeyeceğini kaydeden Özsoy, “Muğla’yı ne beşli çeteye ne faşizan karanlık sermayeye, ne de diğer kötülüklere yem etmeyeceğiz, sizin karanlığınızın Muğla’nın da üstüne çökmesine ne yaparsanız yapın izin vermeyeceğiz. Biz mücadelelerimizde bir elin beş parmağı gibiyiz birbirine benzemeyen, boyu, ekonomik durumu, siyasi görüşleri, inançları, hayata bakışları farklı farklı olan beş benzemesiz, ama bu beş benzemez birlik olup yumruk haline geldiğinde yani halk ayrılıklarına değil aynılıklarına odaklandığında karşımıza devler çıksa bile yere getirmeyi çok iyi biliriz. Şimdi aynı mücadelemizde olduğu gibi beş benzemez parmağımızı bir edip yumruğumuzu sıkalım ve yeminimizi edelim” diye konuştu.

Ardından söz alan Deştin köylüleri ve ekolojistler de kendilerine yönelik bu kampanyaların hedefine ulaşmayacağını ve doğa için mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı. Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Ekoloji Haberler