Bizimle iletişime geçin

Kadın

KGB: Göçmen kadınları sessizliğe hapsetmeye çalışan iktidar suç işliyor

Irkçı saldırıya uğradıktan sonra GGM’ye gönderilen Azerbaycanlı feminist Sona Y.’nin derhal serbest bırakılmasını isteyen KGB, “Göçmen kadınları erkeklerin şiddet, taciz ve istismar ağında sessizliğe hapsetmeye çalışan, şikayetçi oldukları anda geri gönderilme korkusuyla yaşatmaya çalışan iktidar suç işliyor!” dedi.

Kadınlar Birlikte Güçlü, İstanbul’da komşusu tarafından ırkçı saldırıya uğrayan ve failin serbest bırakıldığını duyurmasıyla Selimpaşa Geri Gönderme Merkezi’ne götürülen Azerbaycanlı feminist gazeteci Sona Y.’nin olaya ilişkin haberler sonrası Edirne GGM’ye götürülmesine tepki gösterdi.

Irkçı saldırıyı hatırlatan Kadınlar Birlikte Güçlü, “Karşılıklı şikayet durumunda, erkek şiddetine maruz kalan bir kadın söz konusuyken, oturum izni bahane edilerek fail erkeğin ifadesi esas alındı. Açıkça göçmen düşmanı ve cinsiyetçi olan bu uygulamayı kabul etmiyoruz” dedi.

6284’e göre devletin göçmen kadınlar için de ayrım yapmadan koruyucu, önleyici tedbirleri uygulamakla yükümlü olduğu hatırlatılan açıklamada, “Siyasal iktidarın göçmen düşmanı politikaları neticesinde saldırıya uğrayan göçmen bir kadın GGM’ye sevk edildi. Bu durum tüm kadınları ve özellikle tüm şiddet biçimlerini daha katmanlı yaşayan, sınır dışı edilme tehdidi nedeniyle başvuru mekanizmalarına dahi erişemeyen göçmen kadınları erkek şiddetinin ve her tür patriyarkal ezme biçiminin hedefi haline getiriyor” ifadeleri kullanıldı.

Sona’nın Selimpaşa GGM’ye götürüldükten sonra buradaki kötü koşulları avukatları aracılığıyla kamuoyuna duyurduğu kaydedilen açıklamada, GGM’de ciddi bir hijyen problemi olduğu, temizliğin göçmenlere yaptırıldığı, kene salgını olduğu, göçmenlerin kan lekeli çarşaflarda yatırıldığı ve GGM yetkilileri tarafından göçmenlere fiziksel şiddet uygulandığı kaydedildi.

GGM’de psikolojik şiddet ve tehdit

“Görüşmelerinde geri gönderme merkezi şartları ve kendisine yapılan haksızlıklardan dolayı açlık grevine başlayacağını söyleyen Sona’nın derhal serbest bırakılmasını, GGM’lerdeki insanlık dışı uygulamaların son verilmesini talep ediyoruz” denilen açıklamada, GGM’deki kötü koşulların kamuoyuna yansıması sonrası Sona’nın psikolojik şiddet gördüğü ve GGM müdürü tarafından tehdit edildiği ifade edildi.

GGM müdürünün, “Seni neden üst kata alıp bunları yaptığımızı biliyor musun? Medyada ve Twitter’da hakkımızda haber ve paylaşım yapıyormuşsun. Ben de seni cezalandırdım. İstersem seni şimdi serbest de bırakabilirim zorla sınır dışı da edebilirim. Ama medyadaki haberlerden sonra serbest bırakmayacağız seni” ifadelerini kullanarak Sona’yı tehdit etmesi sonrası Sona’nın Edirne GGM’ye sürgün edildiği dile getirilen açıklamada, yaşananların iktidarın ırkçı, kadın düşmanı politikalarının neticesi olduğu vurgulandı.

‘İktidar göçmen kadınların erkek şiddetine sesini çıkarmasını istemiyor’

Açıklama, şöyle devam etti: “Göçmen kadınları Türkiye’de yalnızca güvencesiz ucuz iş gücü rezervi olarak, her an üzerlerindeki sınır dışı sopasıyla sömürüye, şiddete, düşmanlığa açık halde, hiçbir talepte bulunmalarına izin vermeden tutmak isteyen iktidar, insanların en temel haklarının yok sayıldığı bir politikayla geri gönderme merkezlerini dizayn etmiş durumda. Siyasal iktidar göçmen kadınların bu ülkede hak talep etmesini, erkek şiddetine sesini çıkarmasını, insanca yaşamasını istemiyor. Göçmen kadınlara, çocuklara yönelik istismar, şiddet, emek sömürüsüne karşı faillerin arkasında duruyor. Göçmen kadınları erkeklerin şiddet, taciz ve istismar ağında sessizliğe hapsetmeye çalışan, şikayetçi oldukları anda geri gönderilme korkusuyla yaşatmaya çalışan iktidar suç işliyor!”

Sona derhal serbest bırakılsın

“Irkçılığa, göçmen ve mülteci düşmanlığına, nefrete geçit vermiyoruz. Bedenlerimize, haklarımıza, hayatlarımıza sahip çıkarak hep birlikte özgür, eşit, şiddetsiz bir gelecek inşa etme umuduyla göçmen kadınların yanındayız, yan yanayız” denilen açıklamada Sona’nın derhal serbest bırakılması ve GGM’lerdeki insanlık dışı uygulamalara son verilmesi çağrısında bulunuldu.Aralık 2023
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Daha Fazla Kadın Haberler