Bizimle iletişime geçin

Güncel

Tahir Elçi’nin katledildiği yerde açıklama: Failleri açığa çıkarana kadar vazgeçmeyeceğiz

Tahir Elçi’nin katledildiği Dört Ayaklı Minare önünde yapılan açıklamada, “Tahir Elçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bir kez daha vurulmuştur” denilerek mücadele sözü verildi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015’te katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin ölümüne dair açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, 3 sanık polis hakkında beraat kararı verdi.

Karar öncesi salonu boşaltan avukatlar, Elçi’nin katledildiği Dört Ayaklı Minare’ye kadar yürüyüş yaptı.

Tarihi Dört Ayaklı Minare önünde konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, “Bu dava böyle kalmayacak. Tahir Elçi 9 yıl önce burada vuruldu. Bu süreç gözaltı kararıyla başladı. Bir kez daha tekrarlıyorum, Tahir Elçi dosyası cezasız kalmayacak ama bir gün muhakkak failler gerçek yargı önünde hesap verecek. Kararlılığımızı, irademizi göstermek için buraya geldik. Beraatla sonuçlandı ama bu dosyayı her yere taşıyacağız. Kürt toplumunun nezdinde bu kararın bir hükmü yok. Bu karar Tahir Elçi’nin kimliği üzerinden verildi. Bir kez daha burada ömrüm yettiği kadar söz veriyorum ve buradaki herkes söz veriyor, yeni Tahir Elçi’ler her yıl mezun oluyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan ise beraat kararının soruşturma ve kovuşturma sürecindeki pratiklerden belli olduğuna dikkat çekti. Sağkan, şöyle devam etti: “Hayatını insan hakları mücadelesi, cezasızlıkla mücadeleye adayan bir hukuk insanının, kendi yaşadığı bu ağır katliam cezasız kalmasın diye uğraş verdik. Ancak soruşturma sürecinde yürütülen savcılık pratiği, kovuşturma sürecinde avukatların delillerin toplanmasına dair tüm taleplerine rağmen en sonunda ‘şüpheden sanık yararlanır’ diyerek beraat verilmesi insanın aklıyla dalga geçmektir. Buna müsaade etmeyeceğiz. Dönemin başbakanını bile dinleyemedi bu mahkeme, 11 celsedir biz oradayız, avukatlar orada sanıklar yok. Bu yargılamaya meşrutiyet kazandırmayacağız demiştik ama hukuk düzeninde bu cinayetin faillerinin bulunacağına inanıyoruz. Hukuki mücadeleyi sürdüreceğiz.”

Tahir Elçi Vakfı avukatı Mahsun Batı, “Tahir Elçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bir kez daha vurulmuştur. Failleri tanıyor ve biliyoruz. Failleri açığa çıkarana kadar, hak ettikleri cezaları alıncaya kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi.(MA)Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler