Bizimle iletişime geçin

Basın

MKG: Haziran ayında 22 gazeteci yargılandı

Haziran ayı raporunda gazetecilere dönük ihlallere dikkat çeken MKG, “Haziran’da 22 gazetecinin yargılandı. Hukukun üstünlüğünün sağlanması ve gazetecilere yönelik hak ihlallerinin cezasız kalmaması için etkin mekanizmalar oluşturulmalıdır” diye belirtti.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), Haziran ayında kadın gazetecilere yönelik hak ihlallerini içeren raporunu yayınladı. Raporda, gazetecilerin karşılaştığı çeşitli ihlaller detaylı bir şekilde ele alınırken, özellikle kadın gazetecilere yönelik sistematik baskılara dikkat çekildi.

Kadın gazetecilere baskılar

İktidarın, eleştirel gazeteciliği susturmak için farklı yöntemlere başvurduğu belirtilen raporda, Haziran ayında da gazetecilere yönelik fiziki saldırılar ve gözaltıların önemli boyutta olduğu kaydedildi. Kadın gazetecilerin, genel basın özgürlüğü ihlallerine ek olarak, cinsiyetlerinden dolayı daha fazla baskı ve ayrımcılıkla karşı karşıya kaldığına dikkat çekilen raporda, “Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde MA muhabiri Esra Solin Dal’ın çıplak aramaya maruz kalması ve yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı verilmesi, kadın gazetecilere yönelik cezasızlık politikasının en bariz örneği olmuştur” denildi.

22 gazeteci yargılandı

Haziran ayında tutsak kadın gazeteci sayısının 7 olduğu ifade edilen raporda, “Diyarbakır ve Hakkari’de kayyım kararlarına karşı yapılan eylemler sırasında gazetecilere yönelik şiddet ve engellemeler, iktidarın protestoları ve eleştirel haberleri susturma çabasını açıkça göstermektedir. Diyarbakır’da 3 Haziran’da Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyıma karşı protesto eylemini takip eden gazeteciler polis şiddetine maruz kalmıştır. Haziran ayında 22 gazetecinin yargılaması devam etmiş, 1 gazeteciye yurtdışı yasağı ile birlikte 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmiştir” denildi.

Öneriler:

MKG raporunda, basın özgürlüğünün korunması ve gazetecilere yönelik her türlü baskının sona erdirilmesi için yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı: “Ulusal ve uluslararası düzeyde güçlü adımlar atılmalıdır. Gazetecilerin güvenli bir şekilde görevlerini yapabilmesi, demokratik bir toplumun temel taşlarından biridir ve bu hakların korunması, tüm toplumun sorumluluğudur. Ayrıca, kadın gazetecilere yönelik ayrımcılık ve şiddetle mücadele edilmesi, hem basın özgürlüğü hem de toplumsal cinsiyet eşitliği açısından hayati önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve gazetecilere yönelik hak ihlallerinin cezasız kalmaması için etkin mekanizmalar oluşturulmalıdır.”

MKG’nin raporuna göre, Haziran 2024’te gazetecilere yönelik tespit edilen çeşitli ihlaller şöyle:

Gazetecinin yaşam hakkı ve güvenliğine yönelik ihlaller

Saldırıya uğrayan gazeteciler: 4

Gözaltına alınan gazeteciler: 1

Tehdit edilen gazeteciler: 1

Haber takibi engellenen gazeteciler: 3

Gazeteciye yönelik düşünce ve ifade özgürlüğü ihlalleri

Cezalandırılan gazeteciler

Kişi Sayısı: 1

Hapis Cezası: 6 yıl 3 ay

Yargılaması devam eden gazeteciler

Dosya sayısı: 17

Kişi sayısı: 22

Tutuklu kadın gazeteci sayısı (01 Haziran 2024 itibariyle): 7

MKG raporunda göre, Haziran ayında kadın gazetecilere yönelik ihlallerin detaylarını şöyle sıraladı:

“03 Haziran 2024: Diyarbakır’da Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyıma karşı yapılan protesto eylemini takip eden gazeteciler polis şiddetine maruz kaldı. Gazeteciler, abluka dışına çıkarılarak görüntü almaları engellendi.

04 Haziran 2024: Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan açıklamayı takip eden gazetecilerin çekim yapması polisler tarafından kalkanlarla engellendi.

05 Haziran 2024: Batman’da Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanması kararı sonrası gazeteciler çemberin dışına çıkarılarak görüntü alması engellendi.

12 Haziran 2024: Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde MA muhabiri Esra Solin Dal’ın çıplak aramaya maruz kalması ve yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı verilmesi.

12 Haziran 2024: Evrensel gazetesi muhabiri Dilan Temiz’in gözaltına alınması.

13 Haziran 2024: MHP’li yöneticilerin Halk TV program yapımcısı Gözde Şeker ve gazeteci İbrahim Kahveci’ye tehdit mesajları göndermesi.

18 Haziran 2024: RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in, Medyascope’un LGBTİ+ haberini hedef göstermesi.

26 Haziran 2024: Adalet Bakanlığı önünde gerçekleştirilen eylemde gazetecilerin görüntü almasının engellenmesi ve bazı gazetecilerin darp edilmesi.”

Tutuklu Kadın Gazeteciler

Haziran 2024 itibariyle tutuklu kadın gazeteciler şunlardır:

Derya Ren – JINNEWS Muhabiri

Elif Ersoy – Yürüyüş Dergisi Yazı İşleri Sorumlusu

Hatice Duman – Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü

Özlem Seyhan – Gazeteci

Tülay Canpolat – Sabah Gazetesi Ankara Muhabiri

Selamet Turan – Gazeteci

Özden Kınık – Gazeteci

KAYNAK: JINNEWSTemmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Basın Haberler