Bizimle iletişime geçin

Basın

Ankara’da 8 gazeteciye 6 yıl ceza verildi

MA ve JINNEWS muhabirlerinin yargılandığı davada 3 gazeteci hakkında beraat kararı verilirken, 8 gazeteci hakkında 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi.

Mezopotamya Ajansı (MA) ve JİNNEWS muhabirlerinin de içinde bulunduğu 11 kişinin gazetecinin yargılandığı davanın karar duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşmaya, yargılanan gazeteciler katılmazken avukatları hazır bulundu.

Haber yapma biçimi hedef alınıyor

“Neden bu gazeteciler cezalandırılmak isteniyor? diyen avukat Şevin Kaya, müvekkili Selman Gözelyüz ile ilgili dosyada herhangi bir delilin olmadığını dile getirdi. Gözelyüz’ün katıldığı bir piknikte halay çekmesinin de dosyada yer aldığını paylaşan Kaya, “Suçlama konusu yapılan haber yapma biçimidir. Bu biçim iktidar tarafından da yargı tarafından da belirlenemez. Tecridin bir karşılığı var. Toplumsal karşılığı olan konularda haber yapması neden suç olsun? Haber yapma biçimi hedef alınıyor. Özgür basın hedef alınıyor. Hiç kimsenin baskısı olmadan özgürce haberlerini yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Habibe Eren’in avukatı Ebru Akkal, gazetecinin eyleme katıldığına dair iddianame ve mütalaada ifadeler yer aldığını, ancak bu eylemlere dair somut bir bilgi ve bulgunun bulunmadığına dikkati çekti. Eren’in JİNNWES’te çalıştığını, ancak MA muhabiri olduğunun iddia edildiğini hatırlatan Akkal, “JİNNEWS meşru bir ajanstır ve hala açık yayınlarına devam etmektedir. Bütün haberleri de basın özgürlüğü kapsamındadır” dedi.

Gazetecilik hedef alınıyor

Gazeteci Deniz Nazlım’ın avukatı Sipan Cizreli, müvekkili hakkında somut bir delil olmadığını söyledi. Nazlım’ın “Ankara sorumlusu” olduğuna dair gizli tanık beyanlarına işaret eden Cizreli, bu beyanların dönemin MA İmtiyaz Sahibi Gazeteci Ferhat Çelik’in tanık olarak dinlediği ve MA’da böylesi bir pozisyon olmadığını paylaştığını vurgulayarak, gazetecilik faaliyetlerinin illegalize edildiğini kaydetti. Cizreli, gazetecilerin hedef alındığını söyleyen Cizreli, müvekkilinin beraatini istedi.

6 yıl ceza verildi

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, verilen aranın ardından karar açıklandı. Mahkeme, “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılanan gazeteciler Habibe Eren, Ceylan Şahinli ve Mehmet Günhan hakkında beraat kararı verdi. Diğer gazeteciler hakkında ise 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi.(JInnews)Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Basın Haberler