Bizimle iletişime geçin

Güncel

Hasta tutsağa ilaçları verilmiyor

Hasta tutsak Fikret Erden’in annesi Sıdıka Erden, oğluna ilaçlarının verilmediğini söyledi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2018 yılında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve “devletin birliğini ve bütünlüğü bozmak” iddiasıyla Fikret Erden’e 107 yıl hapis cezası verildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Fikret Erden, annesi Sıdıka Erden ile yaptığı telefon görüşmesinde yaklaşık 100 kilometre elleri kelepçeli bir şekilde hastaneye götürüldüğünü söyledi. Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Erden’in annesi Sıdıka Erden, hasta tutsaklara dönük uygulamaları “zulüm” olarak nitelendirdi. 

Hastanede oğlu için yazılan ilacın kendisine verilmediğini aktaran anne Erden, “Oğlum, ‘Neden bana ilaç vermiyorsunuz’ diyor, onlar da ‘ilaç yok’ diyorlar. Kelepçeyle hastaneye götürüp, kelepçeyle geri getiriyorlar. Oğlum zaten sakat, onu kelepçeleseniz ne olur, kelepçelemezseniz ne olur? Oğlumla yaptığımız son telefon görüşmesinde; hastaneye kaldırıldığında ellerinin kelepçeledikten sonra ekmek ve domates verdiklerini anlattı. Ekmeği yemek için veriyorlar. Ancak onu yemesi için kelepçeyi açmıyorlar. Hiç mi vicdanınız yok sizin?” şeklinde konuştu. 

Anne Erden, gönderdikleri elbiselerin de aylar sonra verildiğini ifade etti. Erden, “Kış geldiğinde kıyafet istedi. Elbise gönderdik, ancak 3 ay boyunca verilmedi. Yazlık elbise gönderiyoruz, kışın veriyorlar. Çocuklarımıza dönük psikolojik saldırılar var. Oğlum ve bir arkadaşı aynı odada kalıyor. Cezaevinin onlara sadece bir somun ekmeği verdiğini söyledi. Onlara ‘Ekmek yok’ diyorlar. Ne isterlerse yarım veriyorlar” ifadelerini kullandı. Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler