Bizimle iletişime geçin

Güncel

Dersim’de istismar davası faili gazeteciye ve tanığa saldırdı

Dersim’in Hozat ilçesinde iki çocuğu cinsel istismara maruz bırakan Serdar Yalçınoğlu’nun tutuksuz yargılandığı dava görüldü.

Dersim’in Hozat ilçesinde 9 ve 7 yaşlarındaki iki çocuğu cinsel istismara maruz bırakan Serdar Yalçınoğlu’nun tutuksuz yargılandığı davanın duruşması bugün Tunceli Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme salonunda iki tarafın avukatları hazır bulunurken tutuksuz yargılanan fail, hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek beraatini istedi.

Failin avukatı Mehmet Sıddık Aydın, “Müvekkilimin aleyhindeki iddiaları kabul etmiyoruz, beraatini talep ediyoruz” dedi. Tanıkların müvekkili hakkındaki beyanına dair suç duyurusunda bulunacağını söyleyen avukatın talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Mahkemede failin en yüksek halden ceza almasını talep eden çocuğun avukatı Reyhan Helin Bulut şunları söyledi: “Müvekkillerimin mağduriyeti devam ediyor. Aleyhte sunulan beyanları kabul etmiyoruz. Sanığın tutuklu yargılanmasını ve en yüksek halden ceza almasını talep ediyoruz” diye konuştu. 

Mahkeme, eksikliklerin giderilmesi talebiyle duruşmayı 4 Haziran 2024 tarihine ertelendi.

Mahkeme çıkışında duruşmayı takip edenlere saldırı

Duruşmayı takip eden gazeteci Duygu Kıt, mahkeme çıkışında sanık ve yakınları tarafından saldırıya uğradı. Adliye önünde bulunan avukatlar ve güvenlik görevlileri saldırıya engel oldu. Kıt, konuyla ilgili emniyette ‘kasten yaralamaya teşebbüs’ten suç duyurusunda bulundu. Saldırı sırasında tanık olarak mahkemeye katılan Sevgi Kızıl da yine sanık ve yakınları tarafından sözlü saldırıya uğradı. Tanık olarak ifade veren ve tehdit edilen Kızıl, emniyete giderek sanık ve yakınları hakkında şikayette bulundu. (DUVAR)

Ne olmuştu?

Dersim’in Hozat İlçesi’nde cinsel istismara maruz bırakılan çocuk kendisinin istismara uğradığını ailesine anlattı, ancak aile çocuğun anlattıklarına inanmadı. Çocuk daha sonra durumu okuldaki rehber öğretmeniyle paylaştı. Rehber öğretmen de bir tutanakla durumu emniyet müdürlüğüne bildirdi. Bunun üzerine cinsel istismara maruz bırakılan çocuk Elazığ Çocuk İzlem Merkezi’ne sevk edilerek ifadesi alındı. Alınan ifadenin ardından gözaltına alınan Serdar Yalçınoğlu isimli erkek tutuklanarak hapishaneye gönderildi.

Serdar Yalçınoğlu’nun yakınları, Yalçınoğlu’nun tacize maruz bıraktığı çocuğun ailesine yönelik baskı uygulayınca aile, Av. Reyhan Helin Bulut’a başvurdu. Bunun üzerine aile ile görüşen Av. Reyhan Helin Bulut, bir çocuğun daha istismara uğradığını ortaya çıkardı. Bunun üzerine cinsel istismara maruz bırakılan ikinci çocuk da önce emniyet müdürlüğü bünyesindeki çocuk şubeye, ardından da Elazığ Çocuk İzlem Merkezi’ne sevk edilerek ifadesi alındı. Cinsel istismara maruz bırakılan çocukların ifadesi de tek dosyada birleştirildi.Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler