Bizimle iletişime geçin

Basın

DHF davasında verilen cezaları Yargıtay onadı: 3 kişi tutuklandı

Dersim’in Hozat İlçesi’nde 24 Nisan 2016 tarihinde Hozat Kültür ve Sanat Derneğine yapılan baskını sonrası  yargılananların cezaları Yargıtay tarafından onandı. Karar sonrası Binali Gülmez, Serhat Boztaş ve Gül Demir evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınarak tutuklandı.  Halkın Günlüğü haberleri ve DHF açıklamaları delil sayıldı.

Halkın Günlüğü haberleri ve DHF açıklamaları delil sayıldı

Dersim’in Hozat İlçesi’nde 24 Nisan 2016 tarihinde Hozat Kültür ve Sanat Derneği’ne yapılan baskını sonrası  yargılananların cezaları Yargıtay tarafından onandı. Karar sonrası Binali Gülmez, Serhat Boztaş ve Gül Demir evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınarak tutuklandı. Yargıtay tarafından bugün onan cezaları sonrası daha önce tutuklanan Yılmaz Gürgül’ün yanı sıra bugün evlerine yapılan baskınlarla Binali Gülmez, Serhat Boztaş ve Gül Demir evlerine yapılan baskınlarla tutuklanarak Elazığ a götürüldü.  Yargıtay kararında Halkın Günlüğü haberleri ve DHF açıklamaları delil sayıldı.

Ne olmuştu?

Dersim’in Hozat İlçesi’nde 24 Nisan 2016 tarihinde Hozat Kültür ve Sanat Derneğine yapılan baskında 7 kişi gözaltına alınmıştı. 27 Nisan 2016 tarihinde mahkemeye çıkartılan 7 kişiden iki kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, Tahir Demirtaş, Serhat Boztaş, Yılmaz Gürgül ve Binali Gülmez ise tutuklanarak Elazığ T Tipi Hapishanesine götürülmüşlerdi.

Devam eden dava kapsamında yaklaşık bir yıl tutuklu kalan 5 kişi yapılan ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildiler.

5 yıldır devam eden davanın karar duruşması bugün görüldü. Tunceli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında ceza yağdı. Duruşmada, tutuksuz yargılanan Yılmaz Gürgül’e 7,5 artı 2 yıl, Serhat Boztaş ve Binali Gülmez’e 6,5 yıl, Gül Demir’e 3 yıl 3 ay 15 gün ceza verilirken, Halkın Günlüğü emekçisi Tahir Demirtaş hakkında ise 8 artı 2 yıl hapis cezası verilerek tutuklama kararı çıkartıldı.

Yargıtay tarafından bugün onan cezaları sonrası Yılmaz Gürgül’ün yanı sıra bugün evlerine yapılan baskınlarla Binali Gülmez, Serhat Boztaş ve Gül Demir evlerine yapılan baskınlarla tutuklanarak Elazığ a götürüldü.  Yargıtay kararında Halkın Günlüğü haberleri ve DHF açıklamalari delil sayıldı.Haziran 2024
PSÇPCCP
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Daha Fazla Basın Haberler