Bizimle iletişime geçin

Emek

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası: Öğretmenler asgari ücret düzenine mahkum edilemez

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, öğretmen ücretlerinin asgari ücret düzenine mahkum edilmeyeceğini vurgulayarak, “Asgari ücret düzeninin bitmesi ve insanca bir yaşam için bize söz değil, yasa lazım” diye belirtti.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyeleri, Taban Maaş Hakkı başta olmak üzere, taleplerinin karşılanması için 26 Mayıs’ta Ankara’ya Milli Eğitim Bakanlığı önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından TBMM önündeki Mili Egemenlik Parkı’nda başladıkları Eğitim Nöbeti’nin 33’üncü gününde sürüyor. Özel Öğretmen Sendikası talepleri ve yaşanan süreç üzerine bugün Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın açıklamasını Sendika Hukuk Sekreteri Umut Erkut okudu.

‘Mesleğin itibarını emeğin onurunu gözeten bir eylem yürütüyoruz’

Taban maaş talebinin özel öğretim kurumlarında çalışan yüz binlerce öğretmeni ilgilendirdiğini belirten Erkut; “Bu anlamı ile talebimiz sendikanın ayağa diktiği, görünür kıldığı haysiyet mücadelesinin özlü ifadesidir. Sendikamız, bu talebi kendi sınırlarında görmüyor. Taban maaş talebi başta tüm öğretmenler olmak üzere, toplumun geniş kesimleri, eğitim sendikaları, meslek odaları ve emekçiler tarafından desteklenmektedir. Bu doğal sonuca canhıraş bir mücadele sonucu ulaştık. Haklıyız. Haklı bir dava yürütüyoruz. Öğretmenler, asgari ücret düzenine mahkum edilemez ediyoruz. Mesleğin itibarını ve emeğin onurunu gözeten bu yaklaşım bir hakikat olarak söze ve eyleme dönüşmüştür” dedi.

‘Taleplerimizin muğlaklığa mahkum edilmesini kabul etmiyoruz’

En önemli taleplerinin taban maaş olduğunun vurgulayan Erkut, “Taban maaş önemli. Çünkü mayıs ya da haziran aylarında bir sonraki dönem için bize sunulan teklif üzerinde herhangi bir pazarlık ve itiraz hakkımız bulunmuyor. Dayatılan ücreti kabul etmediğimizde bu istifa etmemiz anlamına geliyor. İstifa ettiğimizde geriye dönük biriken haklarımızı kaybediyoruz. Taban maaş uygulamasının olmaması tam anlamı ile kölelik ilişkisi yaratıyor. Mayıs ya da haziran aylarında kabul edilmek zorunda olunan aylık ücret yeni eğitim-öğretim döneminin başında, Ekim ayında öğretmenin hesabına yatıyor. Bu, mevcut enflasyon koşullarında anlaşılan ücretin daha da geriye gitmesi, erimesi demek. Asgari ücret üzerinde yıl içinde yapılan değişiklikleri de düşündüğümüzde öğretmenin aldığı maaşın asgari seviyesine ya da onun altına indiğini görüyoruz. Bu bir döngü” diye belirtti.

‘Taban maaş uygulanmalıdır’

Taban maaş uygulamasının sorunları çözeceğini söyleyen Erkut, “Bu duruma son verecek olan yine taban maaş uygulamasıdır 10-Çarşamba günü Sayın Kemal Şamlıoğlu ile yaptığımız görüşmede kendisi sendikamıza özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin sorunlarını Bakanlığın çözülmesi gereken temel sorunlardan biri olarak gördüğünü açıklamıştır. Fakat taban maaşa dair bir düzenlemenin ne şekilde yapılacağı ve ne zaman yapılacağı konusunda herhangi bir bilgi vermemiştir. Maalesef görüşme iki gün önce Sayın Tekin ile yaptığımız görüşmedeki ilerlemenin gerisi düşmüştür. Çözüm odaklı, gerçekçi ve koşulları gözeten taleplerimizin yeninden bir muğlaklığa mahkum edilmesi bizler için kabul edilebilir değildir” dedi.

‘Öğretmenlerin koşullarını düzeltecek şey yasadır’

Özel öğretim kurumlarında çalışan yüz binlerce emekçi Milli Eğitim Bakanlığı’ndan öğretmenliğin itibarı ve güvenceli koşullar için bir hamle beklemekte olduğunu kamuoyuna bir kez daha duyuran Erkut, “Bu hamle asla biz süreci takip ediyoruz, patronları uyardık şeklinde belirsiz, gözlemi zor, yaptırımı olmayan adımlar değildir. Öğretmenlerin koşullarını değiştirecek, öğretmenleri güvende hissettirecek şey apaçık ortadadır. Asgari ücret düzenini bitmesi ve insanca çalışma koşulları için bize söz değil yasa lazım!” diye ifade etti.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Emek Haberler