Bizimle iletişime geçin

Güncel

Nihat Kazanhan’ı katleden polis yakalama kararına rağmen 16 aydır yakalanmadı

Şırnak Cizre’de 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ı katleden polis, yakalama ve kırmızı bülten kararına rağmen 16 aydır yakalanmadı. Anne Ayşe Kazanhan, “Katil bulunmadan içimdeki ateş sönmeyecek” dedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Ocak 2015’te polis Nurbaki Göçmez tarafından 12 yaşındaki Nihat Kazanhan başından vurularak katledildi. Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık polise müebbet hapis cezası verdi, ancak “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimleriyle ceza 13 yıl 4 aya düşürüldü. Karar, İstinaf ve Yargıtay’da da onandı. 

Ailenin avukatlığını yapan Şırnak Baro Başkanı Rojhat Dilsiz, 26 Eylül 2019 tarihinde “Kolluk tarafından silahlı güç kullanılması sonucu bir çocuğun yaşamını yitirmesi olayına ilişkin olarak ölümden sorumlu olan kolluk görevlilerini cezasız bırakılması veya caydırıcı şekilde cezalandırılmaması nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulundu. AYM, “yaşam hakkı ihlali” kararı vererek, aileye 90 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. AYM, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için dosyayı yeniden Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. 24 Şubat 2023’te yeniden görülen yargılamada, sanık polis Mehmet Nurbaki Göçmez hakkında yakalama kararı çıkardı. Mahkeme, polis yakalanmadığı gerekçesiyle 17 Ocak 2024’te yapılan 5. duruşmada, sanığın yasal olmayan yollarla yurt dışına çıkmış olabileceği ihtimale karşın kırmızı bültenle arama kararı çıkarılmasına hükmetti. Yakalama ve kırmızı bülten kararına rağmen katil polis 16 aydır yakalanmadı.

‘Ben Kürdüm, oğlum Kürt, o yüzden katil polis bulunmuyor’

Katil polisin yakalanarak hak ettiği cezaya mahkum edilmesinin tek talebi olduğunu belirten anne Ayşe Kazanhan, 12 yıldır adliye koridorlarında adalet aradığını söyledi. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre her duruşma aynı acıyı tekrar tekrar yaşadığını söyleyen anne Kazanhan, “Kaç yıldır oğlumun katili yakalanmıyor. Gittiğimiz her duruşmada bize ‘bulunmuyor’ deniliyor. Ancak ben buna inanmıyorum. Ben oğlumun faillini bulduklarını ve şu anda bile halen görev başında olduğunun düşünüyorum. Ben Kürdüm, oğlum Kürt, o yüzden bu katil polis bulunmuyor. Adalete olan inancımı yitirdim. Benim oğlum daha çocuktu ve okula gidiyordu. Oğlumun elinde bir silah yoktu. Mahkeme heyeti hangi vicdanla oğlumu katleden polisi bıraktı? Bugün yaşadığım acının aynısını onlar yaşasa yaşayabilirler mi, hayatlarına devam edebilirler mi? Bu topraklarda oğlum gibi binlerce çocuk katledildi. Adaleti sağlasınlar. Bizler adalet istiyoruz. Benim yüreğim yandı. Oğlum gitti ve artık hiç dönmeyecek ama ben yine de barış ve adalet diyorum” diye konuştu.

‘Oğlumu katleden polisi bulun’

“Her seferinde o adliyenin önüne adalet gelir umuduyla gidiyorum” diyen anne Kazanhan, şunları söyledi: “Ama adaletin sağlanmadığı her seferde oğlum tekrar katlediliyor. Her karne zamanı geldiğinde benim yüreğim yanar. Halen, şimdi bile okulun önünden geçtiğim zaman yüreğim kan ağlıyor. Benim diğer oğlum da Nihat’tan dolayı okulu bıraktı. Ona ‘oku’ dedim bana, ‘ben bu dili öğrenmek istemiyorum’ deyip okulunu bıraktı. Herkes, her şeyin farkında. Artık Kürtlere zulüm etmeyi bıraksınlar. Allah Kürtlerin hakkını yerde bırakmasın. Oğlumun katilini bulun, gereken cezayı verin. Bizler, barış ve adalet istiyoruz. Bizler, onlar gibi zulüm edemeyiz. Oğlumun katili bulunmadan benim içimdeki bu ateş sönmeyecek. Ben, mahkeme heyetini sesleniyorum görevinizi yapın, oğlumu katleden polisi bulun.”(MA)Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler