Bizimle iletişime geçin

Güncel

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin şiarı belli oldu: Doğamızın ve İrademizin Gaspına İzin Vermeyeceğiz

22.Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin şiarının belirlenmesi üzerine tartışmalar yürütüldü. Festivalin ana şiarını “Doğamızın ve İrademizin Gaspına İzin Vermeyeceğiz” olarak belirlenmesine karar verildi.

Hıdır Yıldız/Dersim

25, 26, 27, 28 Temmuz tarihlerinde yapılacak olan 22. Munzur Kültür ve Doğa Festivali için yapılan toplantıda siyasi kurum, çevre dernekleri, inanç kurumları ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri festivalin içeriğine ilişkin görüşlerini belirtti.

Ana tema doğa ve irade gasbı olarak belirlendi

Kurum temsilcilerinin ana tema üzerine yaptığı öneriler değerlendirmeye alındı. Yapılan tartışmalar sonucunda Tertip Komitesi oylamaya gitti. Yapılan oylama sonucunda 22’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin ana teması “Doğamızın ve İrademizin Gaspına İzin Vermeyeceğiz” şeklinde belirlendi.

Alevilik inancının güncel sorunları

Alevilik konusunda yapılacak panele ilişkin de tartışmalar yürütüldü. SMF Temsilcisi Mustafa Aytaç, söz konusu panelin başlığının “Alevi İnancının Güncel Sorunları” olmasına ilişkin öneri getirdi. Alt başlık olarak ise ÇEDES, asimilasyon gibi konuların olması gerektiğini belirtti. Alevilik inancının Dersim’e sıkıştırılmaması gerektiğini belirten Aytaç, “Ülkede milyonlarca Alevi inancına mensup insan var. İnancın sorunlarını bir bütün olarak ortaya koyacak ve tartışacak bir durumu açığa çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Alevilik inancını yaşlılarımız anlatmalıdır

Dersim Kültür ve Doğa Derneği Başkanı Ümit Karabulut ise, “Yaşlılarımız kendi inancını anlatabilirler. En azından asimilasyona karşı bir tavır geliştirmiş olacağız. Diğer yandan panel başlıklarını çok geniş tutuyoruz. Doğa, inanç, kültür gibi konular 2 saatlik bir panelde konuşulacak konular olamaz. Daha spesifik ve dar konular belirlemeliyiz. Biraz daha net ve dar bir çerçevede tutmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler