Bizimle iletişime geçin

Güncel

Kamuda çalışan bir kişinin yaşam maliyeti 28 bin 660 lira

Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BES-AR), Mart ayı enflasyonuna göre kamuda çalışan evli ve çocuğu olmayan bir kişinin aylık yaşam maliyetinin 28 bin 660 lira olduğunu açıkladı. 

 Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BES-AR) tarafından her ay hesaplanan “Kamu emekçilerinin enflasyon sepeti” araştırmasının Mart ayı verilerini açıkladı. BES Genel Merkezi’nde yapılan açıklamayı sendikanın Genel Başkanı Özer Avanaş yaptı. 

‘Yoksulluk sınırı 63 bin 734 lira olmuştur’

Avanaş, gıda madde fiyatları üzerinden yapılan hesaplamanın; Dört kişilik bir memur ailesinin sağlıklı beslenmesine yetmediğine işaret ederek, “Tek bir ‘bekâr’ çalışanın yaşam maliyeti 28 bin 660 liradır. Gıda harcaması ile giyim, konut, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı kısacası yoksulluk sınırı 63 bin 734 lira olmuştur. Bu sonuçlara göre; kamuda bekâr, çocuğu olmayan bir kamu emekçisi gelir vergisi kesintileriyle birlikte 30 bin 715 lira ücret ile 28 bin 660 lira olan yaşam maliyetinin biraz üzerinde maaş alarak sadece yılın ilk 3 ayında çok azda olsa nefes alacağı öngörülmektedir” ifadelerini kullandı.

‘İnsanca bir ücret artışı talep ediyoruz’

Avanaş, Altı aylık enflasyonun yüzde 37,57 olmasına rağmen kendilerine verilen enflasyon telafisinin yüzde 29,78 oranında kaldığını belirterek, “Enflasyon telafisi 1997-1998 yıllarında olduğu gibi eşel-mobil sistemi uygulansaydı en düşük memur maaşı bugünkünden en az 5 bin TL fazla olacaktı. Sağlıklı beslenmenin maliyeti günlük 761 lirayı geçti. 2024 yılında da asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Büyük şehirlerde kamu emekçileri, barınma ihtiyacını karşılamak için neredeyse maaşının yüzde 75-80’ini kiraya ödemek zorunda kalıyor. Büro Emekçileri Sendikası olarak; Kira yardımı taleplerinin karşılanması için acil düzenleme yapılmasını, kamu Emekçileri için ücretsiz yol ve yemek hizmetinin verilmesini, kamu Emekçileri için büyük şehir tazminatı verilmesi için yasal düzenlemenin yapılmasını, başta kamu emeklileri olmak üzere bütün emeklilere insanca yaşayacakları bir ücret artışının yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

‘Kaynakları emekçilere aktarın’

Son olarak iktidara seslenen Avanaş “Büro Emekçileri Sendikası olarak bir kez daha ‘ekonominin sorumlusu benim’ diyenlere sesleniyoruz; Sefalet sınırında olan emekli aylıklarını on bin liraya yükseltip bunu müjde olarak sunduktan sonra, ortaya çıkan yakınmaya ‘emekli aylıklarını yükseltirsek kamu çalışanlarına maaş vermememiz, yatırım yapmamamız lazım’ diyerek kaynak yok diyemezsiniz. Kur korumalı mevduat sistemine, müşteri garantili olarak ödediğiniz yola, köprüye, hava limanına ve hasta garantili hastanelere aktardığınız kaynakları ödemekten vazgeçin. Bu kaynakları emekçilere, sefalet ücretiyle geçinmeye çalışan emeklilere kaynak olarak aktarın” dedi. (MA)Mayıs 2024
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Daha Fazla Güncel Haberler