Bizimle iletişime geçin

Güncel

Hukuk örgütleri: Boyun eğmeyeceğiz!

Avukatlara yönelik gözaltı operasyonlarına tepki gösteren hukuk örgütleri Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı.

İstanbul’da hukuk örgütleri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Gülhan Kaya ve savcılık ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan avukat Mustafa Taylan için Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı. “Savunma boyun eğmeyecek” pankartının açıldığı açıklamada, “Savunma susmadı, susmayacak” sloganları atıldı.

‘Mesleki faaliyetler kriminalize edilmek istendi’ 

Açıklamada konuşan ÖHD İstanbul Şubesi’nden avukat Nagehan Avçil, gözaltıların ardından 24 saat avukat kısıtlılığı kararı getirilerek, görüşmelerinin hukuka aykırı bir şekilde engellendiğini söyledi. 

Gülhan Kaya’nın tutuklanmasına gerekçe yapılan “Haklarında mahkumiyet kararı verilen soruşturma ve kovuşturmaları olan örgüt mensupları ile HTS kayıtları bulunması” gerekçesine dikkat çeken Avçil, “Bunların tutuklama gerekçesi haline getirilmesi, avukatlık mesleğine yapılan saldırının açık göstergesidir” dedi. Emniyette Mustafa Taylan’a sorulan soruların avukatlık faaliyetlerine dönük olduğunu aktaran Avcil, sorularla mesleki faaliyetlerin kriminalize edilmeye çalışıldığını vurguladı.

‘Boyun eğmeyeceğiz’

25 Nisan’da Amed merkezli yapılan ve aralarında siyasetçi, gazeteci, sanatçı ve hukukçuların da olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınıp tutuklanmasını hatırlatan Avçil, “Diyarbakır’da boyun eğmediğimiz gibi, İstanbul’da da iktidarın baskılarına boyun eğmeyeceğiz. Siyasi iktidarın bize dayattığı ‘uslu avukatlar’ kimliğini reddediyoruz. Mesleğimizi icra ederken hiçbir siyasi gücün gölgesini kabul etmiyoruz. Avukatlık pratiğimizin hesabını hiçbir muktedire vermeyeceğiz. Gözaltında ve hapishanelerde tutulan tüm meslektaşlarımız serbest kalana kadar mücadelemiz sürecek” ifadelerini kullandı.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler