Bizimle iletişime geçin

Güncel

Hasta tutsak Leyla Aygün’ün serbest bırakılması çağrısı

F Oturumu eylemlerinin 626’ncı haftasında, ağır hasta tutsak Leyla Aygün’ün serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturması” eyleminin 626’ncısını, İHD İstanbul Şube binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde bulunan hasta tutsak Leyla Aygün’ün durumuna dikkat çekildi

İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi Nimet Tanrıkulu, hapishanelerde hasta tutsakların tedavilerinin engellenmesinin bilinçli bir politika olduğunu belirterek, “Politik hasta tutsakların tedavisinin engellenmesi sonucu yaşamını yitirmesi ihmal değil ama politik hasta tutsakları sürece yayarak öldürme politikasının bir sonucu olduğunu söylemek mümkün. Bunun en son örneği ‘Toplum güvenliği için tehlikeli’ bahanesi ile tedavisi engellenen, uzun süre serbest bırakılmayan, tahliye olduktan 15 gün sonra yaşamını yitiren İsmet Çardak’tır” dedi.

Tanrıkulu, hasta tutsak Leyla Aygün’ün kardeşinin kendilerine ulaşarak aktarım yaptığını belirtti.

Tanrıkulu, Leyla Aygün’ün 14 Mart tutuklandığını bunun öncesinde Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gördüğünü belirtti. Aygün’ün 2023 tarihinde meme kanseri teşhisi ardından ameliyat edildiğini dile getiren Tanrıkulu, ardından da ışın tedavisi görmesi gerekirken enfeksiyon kapmasından kaynaklı tedavinin tamamlanamadığını söyledi.

Riskli bir hastalık olan kanserin tedavi sürecindeki hassasiyete dikkat çeken Tanrıkulu, “Hapishaneye getirildiği bir hafta boyunca bu tedavileri yapılmıyor ve kanser tedavisinin aksaması yaşamını riske edebilecektir. Bir an önce tedavisinin aile ortamında yapılması, uzman tam teşekküllü hastanede tedavisinin yapılması gerekmektedir” dedi.  

Leyla Aygün’ün sağlık durumuna dikkat çeken Tanrıkulu, “Ağır hasta tutsak Leyla Aygün ve bütün hasta tutsakların tedavi hakları önündeki engellerin kaldırılması, serbest bırakılarak sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz” şeklinde konuştu.Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler